اوکی اکسچنج

راهنمای تسلط مجدد بر فیبوناچی

راهنمای تسلط مجدد بر فیبوناچی


معرفی

طیف گسترده ای از ابزارها و شاخص های تجزیه و تحلیل فنی (تکنیکال) وجود دارد که معامله گران ممکن است از آنها برای امتحان و پیش بینی اقدامات آینده قیمت استفاده کنند. اینها ممکن است شامل چارچوبهای تجزیه و تحلیل کامل بازار ، مانند روش Wyckoff ، نظریه موج الیوت یا نظریه داو باشد. آنها همچنین می توانند شاخص هایی مانند میانگین متحرک ، شاخص قدرت نسبی (RSI) ، RSI تصادفی ، باندهای Bollinger ، ابرهای Ichimoku ، Parabolic SAR یا MACD باشند . 

ابزار اصلاح فیبوناچی یک شاخص محبوب است که توسط هزاران معامله گر در بازارهای سهام ، فارکس و بازارهای رمز ارز مورد استفاده قرار می گیرد. به طرز شگفت انگیزی ، بر اساس دنباله فیبوناچی است که بیش از 700 سال پیش کشف شده است.

این مقاله به بررسی ابزار اصلاح فیبوناچی می پردازد و چگونه می توانید از آن برای پیدا کردن سطوح مهم در نمودار استفاده کنید.

اصلاح فیبوناچی چیست؟

اصلاح فیبوناچی (یا Fib retracement) ابزاری است که توسط تحلیلگران فنی و معامله گران در تلاش برای پیش بینی مناطق مورد علاقه در نمودار استفاده می شود. آنها این کار را با استفاده از نسبت های فیبوناچی به عنوان درصد انجام می دهند. ابزار اصلاح فیبر از رشته ای از اعداد گرفته شده است که توسط ریاضیدان لئوناردو فیبوناچی در قرن سیزدهم مشخص شده است. این رشته دنباله فیبوناچی نامیده می شود. روابط ریاضی خاصی بین اعداد در این دنباله نسبت هایی ایجاد می کند که سپس به نمودار رسم می شوند. این نسبتها عبارتند از:

  • 23.6٪ 
  • 38.2٪
  • 61.8٪
  • 78.6
  • 100٪  

در حالی که از نظر فنی نسبت فیبوناچی نیست ، برخی از معامله گران همچنین سطح 50 را دارای اهمیت می دانند ، زیرا نشان دهنده وسط محدوده قیمت است. از نسبتهای فیبوناچی خارج از محدوده 0-100٪ نیز ممکن است استفاده شود ، مانند 161.8٪ ، 261.8٪ یا 423.6٪.

ما در مورد نحوه استفاده معامله گران از این درصدها بحث خواهیم کرد ، اما نکته اصلی این است که سطوح مشخص شده توسط آنها ممکن است با سطوح قابل توجهی در بازار مرتبط باشد. هنگامی که روی نمودار قیمت ترسیم می شود ، سطوح فیبوناچی ممکن است برای شناسایی مناطق مورد علاقه مانند پشتیبانی ، مقاومت ، مناطق بازسازی ، نقاط ورود ، اهداف خروج و سطوح توقف ضرر استفاده شود.

نحوه محاسبه اصلاح فیبوناچی

از آنجا که این درصدها در هر ابزار اصلاح فیبوناچی یکسان است ، نیازی به محاسبه دستی هیچ چیزی ندارید. با این حال ، راه بدست آوردن آنها شروع با اعداد فیبوناچی است.

بیایید دنباله ای از اعداد ایجاد کنیم که با صفر و یک شروع می شود و مجموع دو عدد قبلی را به عدد فعلی اضافه می کنیم. اگر این کار را به طور نامحدود ادامه دهیم ، یک رشته عددی دریافت می کنیم که دنباله فیبوناچی نامیده می شود. 

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987 ... 

البته این اعداد مستقیماً در نمودار قیمت ترسیم نمی شوند. اما سطوح مورد استفاده در ابزار فیبوناچی اصلاح همگی به نوعی از این اعداد گرفته شده اند. 

بدون در نظر گرفتن چند عدد اول ، اگر عددی را بر عدد بعدی تقسیم کنید ، همیشه نسبت نزدیک به 0.618 دریافت خواهید کرد. به عنوان مثال ، اگر 21 را بر 34 تقسیم کنید ، 0.6176 دریافت خواهید کرد. و اگر عددی را بر عددی که دو مکان در سمت راست یافت شده تقسیم کنید ، نسبت نزدیک به 0.382 را دریافت خواهید کرد. به عنوان مثال ، اگر 21 را بر 55 تقسیم کنید ، 0.3818 دریافت خواهید کرد. تمام نسبت ها (به جز 50) در ابزار اصلاح فیبوناچی بر اساس برخی محاسبات مربوط به این روش است.

دنباله فیبوناچی و نسبت طلایی

همانطور که گفته شد ، دنباله فیبوناچی توسط ریاضیدان لئوناردو فیبوناچی در قرن سیزدهم شناسایی شد. نسبت طلایی (0.618 or یا 1.618) یک نسبت ریاضی است که از این اعداد گرفته شده است. اما چرا این تعداد مهم است؟ 

نسبت طلایی تناسبات یک لیست فوق العاده طولانی از پدیده ها در جهان را توصیف می کند و در همه جا در طبیعت یافت می شود. اتم ها ، ستارگان ، تشکیلات کهکشان ، پوسته ها ، حتی زنبورهای عسل را در نظر بگیرید – همه چیز از کوچکترین تا بزرگترین مقیاس ممکن است نمونه هایی از این نسبت را داشته باشد. 

علاوه بر این ، قرن ها است که توسط هنرمندان ، مهندسان و طراحان برای ایجاد ترکیب بندی های زیبا استفاده می شود. از اهرام گرفته تا مونالیزا و لوگوی توییتر ، بسیاری از آثار هنری و طراحی معروف از نسبت طلایی به نحوی استفاده می کنند. همانطور که پیداست ، این نسبت ممکن است در بازارهای مالی نیز اهمیت داشته باشد.

نحوه استفاده از اصلاح فیبوناچی

اکنون که می دانیم ابزار اصلاح فیبوناچی چیست و چگونه کار می کند ، بیایید استفاده از آن را به عنوان ابزاری در بازارهای مالی در نظر بگیریم. 

به طور معمول ، این ابزار بین دو نقطه قیمت مهم مانند بالا و پایین کشیده شده است. این محدوده بعنوان پایه ای برای تجزیه و تحلیل بیشتر استفاده می شود. معمولاً از این ابزار برای ترسیم سطوح داخل محدوده استفاده می شود ، اما ممکن است بینشی از سطوح مهم قیمت خارج از محدوده نیز ارائه دهد. 

به طور معمول ، این محدوده با توجه به روند اساسی ترسیم می شود. بنابراین ، در یک روند صعودی ، نقطه پایین 1 (یا 100) و نقطه بالا 0 (0)) خواهد بود. با ترسیم خطوط اصلاح فیبر در روند صعودی ، معامله گران می توانند ایده ای از سطوح پشتیبانی احتمالی را که ممکن است در صورت شروع مجدد بازار مورد آزمایش قرار گیرد ، بدست آورند .
نحوه استفاده از اصلاح فیبوناچی
نحوه استفاده از اصلاح فیبوناچی
برعکس ، در طول روند نزولی ، نقطه پایین 0 (0)) و نقطه بالا 1 (100)) خواهد بود. توجه داشته باشید که قیمت در روند نزولی قرار دارد. بنابراین ، اصلاح ، در این مورد ، به حرکت از پایین (یک جهش ) اشاره دارد. در این زمینه ، اگر بازار شروع به صعود کند ، ابزار اصلاح فیبوناچی ممکن است بینشی از سطوح مقاومت احتمالی ارائه دهد .
نحوه استفاده از اصلاح فیبوناچی
نحوه استفاده از اصلاح فیبوناچی

سطوح فیبوناچی به معامله گران چه می گوید 

معامله گران ممکن است از سطوح فیبوناچی برای تعیین مناطق ورود بالقوه ، اهداف قیمت یا نقاط توقف ضرر استفاده کنند. این امر می تواند بر اساس تنظیمات فردی ، استراتژی و سبک معاملات متفاوت باشد. 

برخی از استراتژی ها شامل سوددهی بین دو سطح خاص فیبوناچی است. برای مثال ، یک روند صعودی را در نظر بگیرید که به دنبال آن یک اصلاح وجود دارد. خرید در سطح بازسازی 38.2 then و سپس فروش در سطح 23.6 could می تواند یک استراتژی جالب باشد. البته این بستگی زیادی به استراتژی فردی و بسیاری از عوامل فنی دیگر دارد.

سطوح فیبوناچی نیز اغلب با نظریه موج الیوت ترکیب می شوند تا بین ساختار موج و مناطق بالقوه مورد علاقه ارتباط پیدا کنند. این می تواند یک استراتژی قدرتمند برای پیش بینی میزان عقب نشینی در موج های مختلف ساختار بازار خاص باشد.
همانند سایر تکنیک ها ، ابزار بازسازی فیبوناچی در ترکیب با سایر شاخص های تجزیه و تحلیل فنی ، قوی ترین است آنچه ممکن است به تنهایی سیگنال خرید یا فروش نباشد ، اگر توسط سایر شاخص ها تأیید شود ، به یک سیگنال تبدیل می شود. به این ترتیب ، اگر قیمت به سطح خاصی از فیبوناچی برسد ، ممکن است معکوس شود یا نه. بنابراین مدیریت ریسک ضروری است ، در حالی که محیط بازار و سایر عوامل را نیز در نظر می گیریم.

پسوندهای فیبوناچی

همانطور که گفته شد ، از سطوح فیبوناچی می توان برای ارزیابی نواحی برگشتی یا برگشتی (شماره 1 در انیمیشن زیر) استفاده کرد. اما علاوه بر آن ، دنباله فیبوناچی همچنین می تواند به عنوان راهی برای سنجش سطوح بالقوه مهم خارج از محدوده فعلی مورد استفاده قرار گیرد. به آنها سطوح افزونه می گویند (به شماره 2 مراجعه کنید).

پسوندهای فیبوناچی

سطوح توسعه فیبوناچی ممکن است به عنوان اهداف تجاری بالقوه در نظر گرفته شوند. هر معامله گر ممکن است یک سطح توسعه متفاوت را به عنوان یک هدف (یا چند هدف) انتخاب کند. اولین سطوح توسعه 138.6، ، 150، و 161.8 – است – پس از آن 261.8 and و 423.6. بنابراین ، سطوح توسعه فیبوناچی ممکن است مناطقی را نشان دهد که حرکت بعدی قیمت ممکن است به پایان برسد.

کلام پایانی

اعداد فیبوناچی در همه جا در طبیعت یافت می شوند و بسیاری از معامله گران معتقدند که آنها هنگام ترسیم بازارهای مالی ارتباط دارند.

با این حال ، مانند همه شاخص های فنی ، رابطه بین قیمت ، الگوهای نمودار و شاخص ها بر اساس هیچ اصل علمی یا قانون فیزیکی نیست. به این ترتیب ، مفید بودن ابزار بازسازی فیبوناچی ممکن است مربوط به تعداد شرکت کنندگان در بازار باشد که به آن توجه می کنند. بنابراین ، حتی اگر سطوح اصلاح فیبوناچی لزوماً با هیچ چیز ملموس مرتبط نباشند ، ممکن است به عنوان ابزاری برای پیش بینی مناطق مورد علاقه عمل کنند.

نظر و دیدگاه خودتون را در مورد این آموزش آکادمی بایننس از مجله  با ما درمیان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاهخانهحسابمجلات