از کجا شروع شد …؟

بیت کوین
بیت کوین

در گرم ترین روز های مرداد ماه سال 1387 فردی ویا افرادی مرموز و ناشناس بانام “ساتوشی ناکاموتو” یک دامنه به نشانی “Bitcoin.org” ثبت کرد .
آن زمان کمتر کسی از هدف آن شخص برای ثبت این دامین با خبر بود.

در همان سال ، ایمیلی حاوی یک مقاله به نام « بیت کوین سیستم پولی همتا به همتا » در فهرست ایمیل های رمزنگاری شده منتشر گردید.
ناکاموتو بیت کوین را متن ‌باز طراحی و به صورت عمومی منتشر نمود
درست یک سال بعد ، زمانی که ناکاموتو اولین بلوک زنجیره که به نام « بلوک آفرینش » شناخته می شود را استخراج نمود و شبکه بیت کوین ایجاد شد …

بیت کوین با ارزش ۰ دلار در سال 1388 آغاز بکار کرد. این قیمت تا پایان سال  ثابت باقی ماند.
در این مدت، بیت کوین در مرحله معرفی و توسعه بود ، اساسا ارزشی نداشت.

قیمت در پایان سال 1389 در اولین صرافی بیت کوین معروف به “بیت کوین مارکت” 0.003 دلار ثبت گردید.

این شروع بازار بیت کوین در سطح جهان بود

هویت ساتوشی ناکاموتو … ؟

هویت پدیدآورنده بیت‌کوین هنوز مشخص نیست. هویت واقعی او مجهول است؛ ولی در سال 1395 یک دانشمند استرالیایی به نام کریگ رایت ادعا کرد که او مخترع بیت‌کوین است. البته بسیاری معتقدند که او یک شخص نیست و بیت‌کوین محصولی از یک گروه برنامه‌نویسی بزرگ است.

کسب مهارت در بازار های ارز دیجیتال

تا به حال افراد زیادی به عنوان ناکاموتو مطرح شده‌اند که همگی به‌طور رسمی این امر را انکار کرده‌اند. یکی از معروف‌ترین موارد پیرمرد ۶۴ ساله آمریکایی به نام دوریان بود که از سوی هفته‌نامه نیوزویک به عنوان ناکاموتوی اصلی معرفی شد؛ دوریان تمام این گزارش‌ها را انکار کرد و گفت هیچ ارتباطی با بیت‌کوین ندارد.

در تحقیقاتی اعلام شد ، که ممکن است رایت مهندس کامپیوتر و بازرگان استرالیایی، مخترع بیت‌کوین باشد. و او هم خود ادعا کرد که همان ساتوشی ناکاموتو است. و بی‌بی‌سی براساس مقالات منتشر شده از وی، توانست یک پیام را توسط کلید خصوصی نخستین تراکنش بیت‌کوین را امضا کند. و اعضای برجسته انجمن بیت‌کوین هم ادعای او را تأیید کردند. رایت دلیل افشای هویت واقعی خود را برای حفاظت از حریم شخصی اطرافیانش بیان کرد.

او بعدها از اعلام مدارک بیشتر برای اثبات ادعای خود انصراف داد، و از انظار عمومی پنهان شد. او در وبلاگ خود اعلام کرد که مدرک دیگری برای اثبات ادعای خود نخواهد آورد. رایت با بیان این که ادعاهای خارق‌العاده اثبات‌های خارق‌العاده می‌طلبند، وعده داده بود که دلایل محکمی برای اثبات ادعای خود خواهد آورد؛ ولی به جای آن، او همهٔ پست‌های پیشین بلاگ خود را پاک کرد و مطلبی با عنوان «متاسفم» نوشت. او در این پست بیان کرد که اندازه‌ای توانمند نیست که بتواند ادعای خود را اثبات کند.
اظهارات عمومی او در نگاه اول ثابت‌کننده به نظر می‌رسیدند؛ ولی بررسی دقیق مدارک او نشان داد امضایی که او به عنوان امضای ساتوشی ارائه داده بود از یک صفحه وِب کپی شده بود. رایت هم‌اکنون ناپدید شده‌است. بدون اینکه تلاش ساده‌ای برای اثبات ادعای خود کند.
در این میان، تنها دستاورد رایت این بود که توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

هویت اصلی خالق بیت کوین همچنان ناشناس مانده است و در این بین بازار شایعات عجیب و جالب بسیار داغ می باشد

که از جمله آنها ساتوشی بیگانه فضایی می باشد و … 

دوره جامع ارز دیجیتال

روند قیمت بیت کوین از ابتدا تا همین حالا

قیمت بیت کوین در آغاز سال 1390 حتی کمتر از یک سنت بود و با رشد در پایان سال به محدوده 40 سنت رسید .
و همینطور در سال بعد یعنی در سال 1391 به محدوده بارشدی بزرگ به محدوده 30 دلار رسید.
و در پایان سال 1392 قیمت بیت به محدوده باورنکردنی 1237 دلار امریکا رسید.
و چهار سال بعد یعنی در سال 1396 قیمت بیت کوین به محدوده 19000 دلار رسید.
بیت کوین پس از رشد این چنین در مدت شش سال روند صعودی خود را تغییر داد و وارد فاز بازار نزولی خود شد و بعد از سه سال بازار خرسی بیتکوین در آخرین قیمت بازار خرسی به محدوده 3700 دلار هم رسید . و بعد از آن تاریخ بیت کوین روند صعودی خود را پس گرفت و بعد از گذشت حدود یکسال نه تنها جایگاه خود را در سال 1396 پس گرفت بلکه با ثبت رکورد قیمت در بالای 60.000 دلار ، آینده پادشاه ارز های دیجیتال را در اذهان عمومی مستحکم تر کرد.
مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین یک مقاله کامل در خصوص تاریخچه قیمت بیت کوین می باشد.

آنارشیسم و ​​آزادیخواهی

به نوشته نیویورک تایمز ، آزادیخواهان و آنارشیستها جذب ایده فلسفی پشت بیت کوین شدند. راجر ور ، حامی اولیه بیت کوین ، می گوید: “در ابتدا ، تقریباً همه کسانی که درگیر این کار شدند به دلایل فلسفی انجام دادند. ما بیت کوین را به عنوان یک ایده عالی ، به عنوان راهی برای جداسازی پول از دولت دیدیم.” اکونومیست بیت کوین را “یک پروژه تکنو-آنارشیستی برای ایجاد نسخه آنلاین پول نقد ، راهی برای مردم برای معامله بدون امکان دخالت دولت ها یا بانک های مخرب” توصیف می کند. اقتصاددان پل کروگمن استدلال می کند که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین “چیزی فرقه ای” هستند که بر اساس “خیالات پارانوئید” قدرت دولتی بنا شده اند.

نایجل داد در کتاب The Social Life of Bitcoin استدلال می کند که اصل ایدئولوژی بیت کوین حذف پول از کنترل اجتماعی و همچنین دولتی است. “بیت کوین ذاتاً ضد استقرار ، ضد سیستم و ضد دولت است. بیت کوین دولت ها را تضعیف می کند و موسسات را مختل می کند زیرا بیت کوین اساساً بشردوستانه است.”

فروشگاهخانهحسابمجلات