داستان شروع بیت کوین

از کجا شروع شد …؟

در اواخر روز های گرم مرداد ماه سال 1387 (18 آگوست 2008) فردی یا افرادی مرموز و ناشناس بانام “ساتوشی ناکاموتو” یک دامنه به نشانی “Bitcoin.org” ثبت گردید . شخصیت یا چهره های نامرئی که آفرینش فناوری آنها بر جهان تأثیر بسزایی گذاشته است.
آن زمان کمتر کسی از هدف و اهداف آن شخص برای ثبت این دامنه با خبر بود و در دهم آبان همان سال ( 31 اکتبر 2008 ) مقاله ای با عنوان “بیت کوین ؛ یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا” توسط ساتوشی ناکاموتو در یک انجمن پست گردید .در اصطلاح کاغذ سفید (وایت پیپر )، ناکاموتو آن را به‌عنوان «نسخه‌ای کاملاً همتا به همتا از پول نقد الکترونیکی» توصیف کرد که «به پرداخت‌های آنلاین اجازه می‌دهد مستقیماً از یک طرف به طرف دیگر بدون مراجعه به مؤسسه مالی یا هیچ واسطه‌ای بیت کوین ارسال کنند ». ناکاموتو نرم‌افزار بیت‌کوین را به‌ عنوان کد منبع باز پیاده‌ سازی کرد و آن را در 14 دی 1387 (3 ژانویه 2009 ) منتشر کرد.

شبکه بیت کوین زمانی ایجاد شد که ناکاموتو بلوک شروع زنجیره معروف به بلوک پیدایش “جنسیس بلاک” را استخراج کرد .

گیرنده اولین تراکنش بیت کوین هال فینی بود که اولین سیستم اثبات کار قابل استفاده مجدد (RPoW) را در سال(2004) ایجاد کرد. فینی نرم افزار بیت کوین را در تاریخ انتشار آن دانلود کرد و در23 دی ماه 1387 ( 12 ژانویه 2009 ) ده بیت کوین دریافت کرد.

تحلیلگران بلاک چین تخمین می زنند که ناکاموتو قبل از ناپدید شدن در سال1388 ( 2010 ) ، زمانی که کلید هشدار شبکه و کنترل مخزن کد را به گاوین آندرسن سپرد، حدود یک میلیون بیت کوین استخراج کرده بود . اندرسن بعداً توسعه دهنده اصلی بنیاد بیت کوین شد . سپس آندرسن به دنبال تمرکززدایی از کنترل بود. و فرصتی را برای بحث و جدل در مورد مسیر توسعه آینده بیت کوین ایجاد کرد، برخلاف قدرت درک شده از مشارکت های ناکاموتو.

چرا بیت کوین ایجاد شد؟

بیت کوین پس از بحران وام مسکن در سال 2008 متولد شد، جایی که نقدینگی در بازارهای مالی جهانی به طور قابل توجهی تحت تأثیر سقوط بازار مسکن قرار گرفت. این بحران الهام‌بخش ایجاد بیت‌کوین بود، یک شکل کاملاً کاربردی از ارز دیجیتال مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) به نام بلاک چین می‎باشد.

ناکاموتو پایه‌ای را برای اشکال آینده سیستم‌های رمزنگاری امن که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ضد دستکاری، شفاف و مقاوم در برابر سانسور باشند، ایجاد کرد. هدف این سیستم این بود که به افراد اجازه دهد تا از طریق یک سیستم مالی غیرمتمرکز قدرت مالی خود را به دست آورند.

ایده تمرکززدایی، نیاز واسطه‌هایی مانند شرکت‌ها، سیستم‌های مالی یا دولت‌ها را برای مشارکت در مبادلات ارز دیجیتال از بین برد. تراکنش ها ایمن بوده و از طریق بلاک چین ردیابی می شوند. تفاوت بلاک چین در این بود که برای همه شرکت کنندگان قابل مشاهده بود و به طور ایمن در کل شبکه توزیع می شد.

اگرچه ناکاموتو یک چهره مرموز باقی می ماند، اما هدف او برای ایجاد ارز دیجیتال به خودی خود هرگز یک راز نبود. به بیان ساده، او آن را ایجاد کرد تا کنترل مالی را از عوامل قدرت مالی پس بگیرد و به مردم عادی فرصتی داد تا در یک سیستم مالی غیرمتمرکز شرکت کنند.

بیت کوین منبع باز باقی می ماند، به این معنی که هیچ کس قدرت مالکیت یا کنترل کامل آن را ندارد. طراحی آن عمومی است و برای همه آزاد است.

بیت کوین پاسخی به بحران بزرگ مالی بود که نشان داد حتی بزرگ‌ترین بانک‌های جهان نیز می‌توانند شکست بخورند. شکنندگی سیستم مالی مدرن را برجسته کرد و خواستار تمرکززدایی از مبادلات مالی شد. به این ترتیب، ارز دیجیتال متولد شد و بیت کوین یکی از اولین گزینه های خارج از سیستم مالی سنتی برای مشارکت عمومی در تراکنش های مالی بدون واسطه بود.

بلاک چین به این معناست که چگونه ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین اعتماد کاربران را ایجاد می کند و امنیت را تضمین می کند، زیرا یک دفتر کل مبتنی بر شبکه است که همه شرکت کنندگان می توانند به آن دسترسی داشته باشند. “بلاک پیدایش” بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد و به طور رسمی زنجیره بلوکی را راه اندازی کرد. بلوک پیدایش اولین بلوک یک ارز دیجیتال است که استخراج می شود و به عنوان پایه و اساس بلاک چین عمل می کند.

بیت کوین در چند ماه اول زندگی خود ارزشی معادل پولی نداشت. ماینرها، افرادی که از رایانه های خود برای حل مسائل پیچیده ریاضی برای کشف یا استخراج بیت کوین جدید استفاده می کردند، این کار را فقط برای تازگی انجام می دادند.

ماینرها همچنین به تأیید اعتبار و صحت تراکنش های بیت کوین کمک کردند. پرداخت واقعی بیت کوین دریافتی توسط ماینرها اساساً پاداشی برای حسابرسی و پردازش داده های بسیار رمزگذاری شده است که بخشی از هر تراکنش است. این تضمین می کند که هر بیت کوین به درستی محاسبه می شود و نمی توان بیش از یک بار خرج شود.

اولین معامله در دنیای واقعی در 1 خرداد ماه 1389 ( 22 می 2010 ) اتفاق افتاد، زمانی که مردی از فلوریدا موافقت کرد که دو پیتزای 25 دلاری را با 10000 بیت کوین مبادله کند و بدین ترتیب روز  22 می را به عنوان روز پیتزا بیت کوین نامیدند. این اولین تراکنش اقتصادی برای ارزهای دیجیتال بود. در آن زمان، بیت کوین به ازای هر پنی چهار بیت کوین ارزش داشت. از آن زمان، ارزش آن به طور تصاعدی چند برابر شده است.

هویت ساتوشی ناکاموتو … ؟

هویت پدیدآورنده بیت‌کوین هنوز مشخص نیست. هویت واقعی او مجهول است؛  ساتوشی ناکاموتو مدت ها قبل از رونق بیت کوین در میان علاقه مندان به ارز دیجیتال و رمزنگاری مانند دانشمندان کامپیوتر و هکرها نامی آشنا بود. و سال‌ها قبل شخصی در تابلوهای پیام آنلاین پست کرده بود و با توسعه‌دهندگان دیگر از طریق ایمیل با همین نام مکاتبه کرده بود. اگرچه تایید نشده است، اما به طور گسترده گمان می رود که شخص (یا افرادی) پشت نام مستعار نیز پشت این ارتباطات بوده است.ولی در سال 1395 یک دانشمند استرالیایی به نام کریگ رایت ادعا کرد که او مخترع بیت‌کوین است. البته بسیاری معتقدند که او یک شخص نیست و بیت‌کوین محصولی از یک گروه برنامه‌نویسی بزرگ است.

سه سال پس از انتشار مقاله سفید خود در مورد بیت کوین و استخراج بلوک پیدایش، ناکاموتو از صحنه ارزهای دیجیتال خارج شد.

او در 3 اردیبهشت ماه 1390 ( 23 آوریل 2011 ) ایمیلی به توسعه دهنده بیت کوین ارسال کرد و گفت که «به سراغ چیزهای دیگری رفته است»(moved on to other things) و آینده ارز دیجیتال «در دستان خوب» (in good hands) به معنای “مراقبت صحیح” و به تعبیری “در جای خوبی بودن” و از آن زمان به بعد ، هیچ ارتباطی از آدرس های ایمیل قبلی ناکاموتو ارسال نشده است.

در طول تاریخ طولانی بیت کوین، هیچ چیز بحث برانگیزتر از هویت بنیانگذار آن نبوده است. گمانه زنی های متعددی پیرامون هویت ناکاموتو وجود دارد. برخی افراد ادعا کردند که ناکاموتو نام مستعار گروهی از رمزنگاران است، نه فقط یک نفر. با این حال دیگران حدس می زدند که او ممکن است بریتانیایی، یکی از اعضای یاکوزا، یا زنی باشد که به شکل یک مرد ظاهر شده است.  در این بین بازار شایعات عجیب و جالب بسیار داغ می باشد که از جمله عجیب ترین آنها ساتوشی یک بیگانه فضایی می باشد.

ولی در طول این سال‌ها ، چند نفر مظنون واقعی معرفی شده‌اند که میتوانند پشت این نام مستعار باشند :

دوریان ناکاموتو کیست؟

در سال ۲۰۱۴، لیا مک‌گراث گودمن، روزنامه‌نگار نیوز ویک مقاله‌ای با عنوان « چهره پشت بیت‌کوین » منتشر کرد. گودمن در یکی از برجسته‌ترین تلاش‌ها برای فاش کردن هویت ناکاموتو، دوریان ناکاموتو را خالق گریزان بیت‌کوین معرفی کرد.

دوریان ناکاموتو کیست؟
دوریان ناکاموتو کیست؟

گودمن به شباهت‌هایی بین این دو ناکاموتو اشاره کرد، از جمله مهارت‌های ریاضی، خلق و خو، تبار ژاپنی و تمایلات سیاسی. دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو، در آن زمان 64 ساله، در تمپل، کالیفرنیا زندگی می کرد که گودمن به او رسید. به گفته گودمن، دوریان قبلا روی مهندسی کامپیوتر و پروژه های دفاع طبقه بندی شده کار کرده بود.

با این حال، دوریان ناکاموتو بعدا هرگونه دخالت در بیت کوین را رد کرد . او هرگونه نقل قول منتشر شده را به عنوان یک تفسیر نادرست از جانب خبرنگار رد کرد. ناکاموتو مدعی شد که نقل قول او از متن خارج شده است و او در زمان مصاحبه به جای بیت کوین در مورد مهندسی صحبت کرده است.

بعداً، ساتوشی ناکاموتو در یک فروم آنلاین بیت کوین تأیید کرد که آنها دوریان ناکاموتو نیستند و به شایعات پایان داد.

مقاله نیوز ویک بحثی را در مورد حریم خصوصی دوریان ناکاموتو برانگیخت که وقتی نیوزویک عکسی از خانه او در لس آنجلس منتشر کرد، جامعه ارزهای دیجیتال احساس کرد که نقض شده است.

در نتیجه، جامعه کریپتو بیش از 100 بیت کوین را از طرف دوریان ناکاموتو جمع آوری کرد تا قدردانی و حمایت خود را در مورد مصائب او اعلام کند. دوریان بعداً در سال 2014 در یک ویدیوی YouTube ظاهر شد و از جامعه تشکر کرد و گفت که می‌خواهد حساب بیت‌کوین خود را «سال‌های بسیار زیادی» حفظ کند. اگرچه از آن زمان این ویدیو از حساب اصلی حذف شده است، کپی هایی از آن هنوز به صورت آنلاین وجود دارد.

کریگ رایت کیست؟

در حالی که دوریان ناکاموتو بودن ساتوشی ناکاموتو را انکار کرد، کریگ رایت، دانشمند کامپیوتر استرالیایی، ادعا کرد که او مردی است که در پشت این نام مستعار قرار دارد.

کریگ رایت
کریگ رایت

رایت در سال 2016 پس از انتشار نمایه ای از وی توسط مجله Wired در دسامبر 2015، این هویت را برای خود ادعا کرد. این مقاله با عنوان “آیا خالق بیت کوین این نابغه ناشناخته استرالیایی است؟” و بر اساس اسناد فاش شده به Wired بود.

این شواهد شامل مقاله ای در مورد ارزهای دیجیتال بود که ظاهراً چند ماه قبل از انتشار کاغذ سفید بیت کوین در وبلاگ رایت منتشر شد. ایمیل‌های فاش شده و مکاتبات مربوط به «دفتر کل توزیع‌شده P2P» و همچنین رونوشت‌هایی از مقامات مالیاتی و وکلا حاوی اظهارات رایت در رابطه با مشارکت او در ایجاد بیت‌کوین نیز منتشر شد.

اما شواهدی به دست آمد که خلاف آن را ثابت می کرد. ورودی‌های وبلاگ، مانند کلیدهای رمزگذاری عمومی فرضی مرتبط با ناکاموتو، دارای تاریخ قبلی بودند.

یک شناسه اصلی در بلاک چین «کلید رمزگذاری عمومی» است ، نیمی از سیستم دو کلیدی که دارندگان رمزارز برای انجام تراکنش های رمزگذاری شده به آن نیاز دارند. در مورد رایت، به نظر می‌رسید که هم کلیدهای عمومی ناکاموتو و هم ورودی‌های وبلاگ قدیمی بودند و این ادعاهای او را بسیار مشکوک‌تر می‌کرد.

Wired بعداً ادعای خود را پس گرفت و مقاله خود را تحت عنوان “آیا خالق بیت کوین این نابغه ناشناخته استرالیایی است؟” احتمالا نه.” این نشریه شواهد ظاهراً جعلی را که رایت برای حمایت از ادعای خود منتشر کرد، دلیل محکومیت آنها ذکر کرد.

به دنبال سوء ظن از سوی جامعه رمزارز، رایت در نهایت از این ادعا عقب نشینی کرد.

نیک سابو کیست؟

نیک سابو، متخصص رمزارز نیز یکی از “ساتوشی های مشکوک” رسانه ها بود. در سال 2015، نیویورک تایمز مقاله ای با عنوان «رمزگشایی معمای ساتوشی ناکاموتو و تولد بیت کوین» منتشر کرد.

نیک سابو
نیک سابو

مقایسه بین او و ناکاموتوی مرموز به دلیل شباهت در نوشتن و مشغله های فکری و همچنین سهم قابل توجه سابو در توسعه بیت کوین انجام شد.

نیک سابو یک مهندس کامپیوتر حرفه ای است. او همچنین رمزنگار و محقق حقوقی است و آثاری منتشر کرده است که به طور مماس با مشغله‌های فکری ساتوشی ناکاموتو در زمان‌های خاصی مرتبط بودند. مثلا:

سابو مفهوم قراردادهای هوشمند را در مقاله ای با عنوان “قراردادهای هوشمند: بلوک های سازنده برای بازارهای دیجیتال” در سال 1996 پیشگام کرد. و در سال 2008 مفهوم “Bit Gold” را مطرح کرد که همچنین شکل غیرمتمرکز ارز و پیشروی بیت کوین بود. او همچنین قبلا برای DigiCash، یک سیستم پرداخت دیجیتال که از رمزنگاری استفاده می‌کرد، کار می‌کرد.

ناکاموتو و سابو هر دو به کارل منگر اقتصاددان در ارتباطات خود اشاره می کنند.

در کتاب خود “بیت کوین: آینده پول؟” دومینیک فریزبی، نویسنده، متقاعد شده بود که ساتوشی ناکاموتو و نیک سابو همان شخص هستند و برای حمایت از فرضیه خود استدلال هایی ارائه کرد. سابو، با این حال، اتهامات مربوط به هویت مخفی فرضی خود را رد کرد.

هال فینی کیست؟

هال فینی حتی قبل از رونق بیت کوین، یک دانشمند کامپیوتر، رمزگذار و علاقه مندان به رمزنگاری بود. او پس از پنج سال مبارزه با اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا ALS در سال 2014 در سن 58 سالگی درگذشت.

هال فینی
هال فینی

به غیر از خود ناکاموتو، فینی اولین فردی بود که بر روی اشکال زدایی و بهبود کد منبع باز بیت کوین کار کرد. او همچنین اولین تراکنش بیت کوین را در سال 2009 از ساتوشی ناکاموتو دریافت کرد.

او همچنین با مهندس دوریان ساتوشی ناکاموتو مستقر در لس‌آنجلس همسایه بود، واقعیتی که اندی گرینبرگ، روزنامه‌نگار فوربس آن را اگر نگوییم مشکوک، جالب می‌دانست. گرینبرگ نمونه های نوشتاری را از هال فینی و ساتوشی ناکاموتو به یک سرویس مشاوره تحلیل نوشتاری برد.

به دلیل شباهت‌هایی که در سبک نوشتاری آنها وجود داشت، گرینبرگ در ابتدا حدس زد که فینی حداقل ممکن است ارواح نویس ناکاموتو باشد. او همچنین این ایده را مطرح کرد که فینی ممکن است از دوریان ناکاموتو به عنوان یک “جبهه” برای پنهان کردن هویت خود استفاده کرده است.

با این حال، فینی چنین ادعاهایی را رد کرد و شواهدی ارائه کرد که ثابت کند ساتوشی ناکاموتو نیست. فینی پس از ملاقات با گرینبرگ، ایمیل‌هایی را که او و ناکاموتو طی سال‌ها رد و بدل کرده بودند و همچنین تاریخچه کیف پول بیت‌کوین خود را ارائه کرد.

مشاور نویسندگی نیز به این نتیجه رسید که ایمیل‌های ادعایی ناکاموتو به فینی با دیگر نوشته‌های منتشر شده ناکاموتو مطابقت دارد و ادعای فینی مبنی بر اینکه او ناکاموتو نبوده است را تقویت می‌کند.

ساتوشی ناکاموتو کیست ؟

ساتوشی ناکاموتو
ساتوشی ناکاموتو

چه او یک فرد باشد یا یک گروه ، نه به دلیل هویت (یا فقدان آن) بلکه به دلیل مشارکت او در بزرگترین اختراع تکنولوژیکی تمام دوران. ناکاموتو راه را برای تکامل و توسعه ارزهای دیجیتال برای پاسخ به بحران سال 2008 هموار کرد و یک سیستم ارزی جایگزین ایجاد کرد.

تفاوتی که ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین نشان می دهند، مفهوم عدم تمرکز و برابری است. یک دفتر کل توزیع شده از طریق بلاک چین به طور موثر تراکنش های بیت کوین را ثبت، تأیید و اعتبار سنجی می کند و در عین حال آنها را از طریق رمزنگاری ایمن می کند.

از زمان شروع آن در سال 2009، هیچ هکری موفق به نفوذ به آن نشده است. بیت کوین نیز سال ها پس از معرفی توسط ناکاموتو همچنان مرتبط باقی می ماند. شرکت های بزرگ و سرمایه گذاران به طور فزاینده ای از ارزش و پتانسیل آن آگاه می شوند. به همین ترتیب، حتی مشاغل شروع به پذیرش بیت کوین به عنوان روش پرداخت کرده اند. بازار کریپتو نیز به طور تصاعدی رشد کرده است زیرا افراد بیشتری به استخراج و تجارت بیت کوین علاقه مند شده اند.

علاوه بر این، ایجاد ناکاموتو نشان دهنده نوآوری و اختلال است. این یک یادآوری قدرتمند بود (و هنوز هم هست) که برای بقای همه چیز باید به بهبود ادامه دهد. در صنعتی که به دلیل مقاومتش در برابر فناوری بدنام است، ارزهای دیجیتال تکانی به دنیای مالی وارد کرد و اوضاع را به سمت بهتر شدن تکان داد.

Crypto راه را برای شکل‌های مختلف ارزهای دیجیتال و سیستم‌های پرداخت همتا به همتا برای تکامل و ادغام در جامعه مدرن هموار کرد. نوآوری هایی مانند ارزهای دیجیتال با ارائه روش های جایگزین پرداخت و سرمایه گذاری به نفع مصرف کنندگان است.

موسسات مالی نیز با اتخاذ رویکردهای مشتری محور و نوآورانه تر برای تامین مالی به این چالش پاسخ می دهند.

ساتوشی ناکاموتو: حقایق و اسرار

علی‌رغم تلاش‌های رسانه‌ها برای بررسی و افشای هویت ساتوشی ناکاموتو، او همچنان یک چهره مرموز است که شخصیت واقعی‌اش ناشناخته است.

با این حال، ممکن است جالب باشد که به اطلاعاتی که در مورد ناکاموتو می دانیم، چه از سوابق عمومی و چه از جابجایی ماهرانه نگاه کنیم.

ساتوشی ناکاموتو یک نابغه برنامه نویسی است

نیویورکر از ناکاموتو به عنوان یک «کدنویس کامپیوتری با استعداد ماقبل طبیعی» یاد می کند که بیت کوین را با «سی و یک هزار خط کد» ایجاد کرده است. برای افراد ناآشنا، دلیل ایمن، ایمن و قابل اعتماد بودن این پلت فرم به لطف کد تقریباً کامل ناکاموتو است. هیچ اشتباهی ندارد. تا حدی به همین دلیل است که از زمان ایجاد آن هک نشده است.

در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۱ با عنوان «ارز رمزنگاری شده: بیت‌کوین و مخترع اسرارآمیز آن»، نیویورکر گزارش داد که چگونه محقق معروف و با تجربه امنیت اینترنت دن کامینسکی تلاش کرد تا کد بیت‌کوین را بشکند و شکست خورد.

او یک کدنویس معمولی نبود. او در میان هکرها مشهور است زیرا در سال 2008 یک نقص بزرگ در اینترنت کشف کرد. او به وزارت امنیت داخلی و مدیران مایکروسافت و سیسکو هشدار داد تا فوراً به این مشکل رسیدگی کنند. بدون کشف او، هر کدنویس ماهری می توانست اینترنت را خاموش کند یا هر وب سایتی را تحت کنترل خود درآورد.

همانطور که گفته شد، کامینسکی از پیدا کردن احتمالی نقص های مرگبار مشابه در بیت کوین هیجان زده بود. او آن را یک “هدف آسان” می دانست، چیزی که ممکن است به راحتی به خطر بیفتد. با این حال، چیزی که او با آن مواجه شد کد تقریباً کامل ساتوشی بود که بعداً متوجه شد که غیرقابل نفوذ است.

ساتوشی ناکاموتو به زبان انگلیسی بریتانیایی مسلط است

کد ناکاموتو و کاغذ سفید روی بیت کوین نشان می دهد که کدنویس بدنام به زبان انگلیسی، به ویژه انگلیسی بریتانیایی مسلط است. تا حدی به همین دلیل است که برخی از مردم بر این باورند که ناکاموتو علیرغم ادعای ژاپنی بودنش ممکن است بریتانیایی باشد.

همانطور که در برخی از مکاتبات ایمیلی آنها مشهود است، او همچنین از استفاده بریتانیایی در ایمیل‌ها برای کدنویس‌های همکار مانند فینی استفاده می‌کند. برنامه نویس جان مک آفی قبل از مرگ خود ادعا می کرد که می داند ساتوشی کیست، به دلیل تجزیه و تحلیل زبان شناختی مقاله ناکاموتو.

ساتوشی ناکاموتو ممکن است بیش از یک نفر باشد

همچنین ادعاهایی وجود دارد که ناکاموتو ممکن است فقط یک نفر نباشد. در عوض، آنها ممکن است گروهی از افرادی باشند که روی تکمیل و ایجاد کد پشت بیت کوین کار کرده اند. بیت کوین به دلیل کد برجسته خود، در کنار سایر ارزهای دیجیتال به رشد خود ادامه می دهد.

برخی از افراد، مانند توسعه دهنده بیت کوین ، بر این باورند که سطح کدگذاری که بیت کوین در آن ایجاد شده است به بیش از یک نفر نیاز دارد. به گفته وی، به احتمال زیاد توسط تیمی از کدنویسان ایجاد شده است.

هیچ کس مطمئن نیست که ساتوشی مرد است یا زن
همانطور که می دانیم، کل چیز “ساتوشی” می تواند پرده ای برای پنهان کردن هویت یک نابغه زن باشد. ساتوشی ناکاموتو ادعا می کند که در آوریل 1975 به دنیا آمده است.

همانطور که هیچ کس مطمئن نیست که ساتوشی ژاپنی است یا خیر، مردم این نظریه را مطرح می کنند که او نیز می تواند یک زن باشد. همچنین، بسیاری در مورد دارایی خالص ساتوشی ناکاموتو کنجکاو هستند. بدون شک، چه ساتوشی مرد باشد یا زن، این فرد هم اکنون میلیاردر است.

در صنعت تحت سلطه مردان ، دور از ذهن نیست که یک زن از نام مردانه استفاده کند تا در بین همسالان خود جایگاهی برابر داشته باشد. از لحاظ تاریخی، نویسندگان زن از نام مستعار مردانه در تلاش برای نفوذ در صحنه ادبی و کسب احترامی که به طور سنتی برای نویسندگان مرد قائل می‌شود، استفاده کرده‌اند.

اگر ساتوشی از ترفند مشابهی استفاده می کرد چه می شد؟ هیچ کس نمی تواند با اطمینان بگوید، اما این ایده برای بسیاری از زنان در حال توسعه یک فکر توانمند بوده است. کارولین مالونی، نماینده کنگره نیویورک ، شعار «ساتوشی زن است» را در رویدادی برای زنان در بلاکچین رایج کرد.

روند قیمت بیت کوین از ابتدا تا همین حالا

قیمت بیت کوین در آغاز سال 1390 حتی کمتر از یک سنت بود و با رشد در پایان سال به محدوده 40 سنت رسید.
و همینطور در سال بعد یعنی در سال 1391 به محدوده بارشدی بزرگ به محدوده 30 دلار رسید.
و در پایان سال 1392 قیمت بیت به محدوده باورنکردنی 1237 دلار امریکا رسید.
و چهار سال بعد یعنی در سال 1396 قیمت بیت کوین به محدوده 19000 دلار رسید.
بیت کوین پس از رشد این چنین در مدت شش سال روند صعودی خود را تغییر داد و وارد فاز بازار نزولی خود شد و بعد از سه سال بازار خرسی بیتکوین در آخرین قیمت بازار خرسی به محدوده 3700 دلار هم رسید . و بعد از آن تاریخ بیت کوین روند صعودی خود را پس گرفت و بعد از گذشت حدود یکسال نه تنها جایگاه خود را در سال 1396 پس گرفت بلکه با ثبت رکورد قیمت در بالای 60.000 دلار ، آینده پادشاه ارز های دیجیتال را در اذهان عمومی مستحکم تر کرد.
مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین یک مقاله کامل در خصوص تاریخچه قیمت بیت کوین می باشد.

آنارشیسم و ​​آزادیخواهی

به نوشته نیویورک تایمز، آزادیخواهان و آنارشیستها جذب ایده فلسفی پشت بیت کوین شدند. راجر ور ، حامی اولیه بیت کوین ، می گوید: “در ابتدا ، تقریباً همه کسانی که درگیر این کار شدند به دلایل فلسفی انجام دادند. ما بیت کوین را به عنوان یک ایده عالی ، به عنوان راهی برای جداسازی پول از دولت دیدیم.” اکونومیست بیت کوین را “یک پروژه تکنو آنارشیستی برای ایجاد نسخه آنلاین پول نقد ، راهی برای مردم برای معامله بدون امکان دخالت دولت ها یا بانک های مخرب” توصیف می کند. اقتصاددان پل کروگمن استدلال می کند که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین “چیزی فرقه ای” هستند که بر اساس “خیالات پارانوئید” قدرت دولتی بنا شده اند.

نایجل داد در کتاب The Social Life of Bitcoin استدلال می کند که اصل ایدئولوژی بیت کوین حذف پول از کنترل اجتماعی و همچنین دولتی است. “بیت کوین ذاتاً ضد استقرار، ضد سیستم و ضد دولت است. بیت کوین دولت ها را تضعیف می کند و موسسات را مختل می کند زیرا بیت کوین اساساً بشردوستانه است.”

نفوذ سیاسی بیت کوین و ساتوشی ناکاموتو

فراتر از اقتصاد، تأثیر ناکاموتو بر سیاست نیز وجود دارد. جامعه بیت کوین درگیر تعدادی از بحث های داخلی در مورد آینده این ارز دیجیتال شده است.

بدون رهبر، جامعه بیت کوین از طریق اجماع تصمیم گیری می کند. اجزای مختلف جامعه، مانند ماینرها، سرمایه گذاران و توسعه دهندگان، گرد هم می آیند تا درباره تغییرات بحث کنند. این فرآیند کار می کند، اما می تواند زمان بسیار طولانی را ببرد. همچنین به این معنی است که تغییر به کندی اتفاق می افتد.

″تصمیمات بسیار کمی که مردم را غافلگیر می کنند یا بحث برانگیز می شوند، واقعاً گرفته می شوند. این هم نقطه قوت بیت کوین است، زیرا بسیار ثابت است ، زیرا نمی تواند واکنش نشان دهد و ویژگی های جدید را به روشی که سیستم های دیگر می توانند توسعه دهند، ایجاد کند. ”گفت گرین.

نظر و رهبری ناکاموتو، چه خواسته یا ناخواسته، بدون شک بر آینده بیت کوین تأثیر خواهد گذاشت.

یو می‌گوید: «من فکر می‌کنم اگر ساتوشی انتخاب کند که برگردد و به یک رهبر معنوی تبدیل شود که می‌تواند راهنمایی کند و جامعه را به سوی اجماع آشتی دهد، جامعه واقعاً سود خواهد برد.

آینده بیت کوین

بیت کوین از زمان ایجاد خود، گذشته ای تاریخی داشته است، بیت کوین که در ابتدا برای جایگزینی غیرمتمرکز و بدون مرز برای ارز فیات طراحی شده بود، به آرامی تا حدودی متمرکز شده است. به عنوان مثال، بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ شروع به افتتاح میزهای معاملاتی کریپتو و خدمات نگهبانی برای کریپتو کرده‌اند.

برخی این را “مصالحه” می نامند، انحراف از دیدگاه اصلی ناکاموتو از یک پلت فرم انقلابی که از موسسات مالی اجتناب می کند.

با این حال، با ظهور «نهنگ‌های بیت‌کوین» که مالک بیشتر بیت‌کوین هستند، گفته می‌شود که این ارز دیجیتال دوباره تحت کنترل تعداد کمی از نخبگان قرار گرفته است. این سرمایه گذاران بزرگ قیمت بیت کوین را در بازارها کنترل می کنند و بودجه لازم برای راه اندازی مزارع استخراج بیت کوین را دارند. در نتیجه، هر چه تعداد ماینرها بیشتر باشد، استخراج دشوارتر می شود (زیرا مسائل ریاضی پیچیده تر می شوند).

خبر خوب این است که به نظر نمی رسد ساخته ناکاموتو به این زودی ها به جایی برسد. این راه را برای ایجاد بیش از 11000 شکل مختلف ارز دیجیتال هموار کرده است و به رشد ارزش خود ادامه می دهد.

اگر پیشرفت‌های تکنولوژیکی مناسب وجود داشته باشد، این احتمال واقعی است که مردم در معاملات روزمره بیشتری از بیت‌کوین استقبال کنند. بسیاری از سازمان ها بر این باورند که بیت کوین ممکن است به زودی به “ارز منتخب” در صحنه تجارت جهانی تبدیل شود.

با این حال، بلاک چین بیت کوین نیز باید تکامل یابد و بتواند تراکنش های بیشتری را در مدت زمان کوتاهی انجام دهد. تا آن زمان باید منتظر بمانیم و ببینیم.

مقالات مرتبط :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تبلیغات

تابلو مدل بیت کوین ۷۰,۰۰۰ تومان
کلاه کپ مدل بیت کوین
کلاه کپ بیت کوین 199.000 تومان
ماگ مدل بیتکوین
ماگ مدل بیت کوین 130.000 تومان

اکوسیستم ها

خوش آمدید!

وارد ناحیه کاربری خود شوید

ایجاد حساب جدید!

Fill the forms below to register

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای بازنشانی رمز عبور خود وارد کنید.

0
دیدگاه خودتون را با ما درمیان بگذارید.x