بیت کوین چیست به زبان ساده

بیت کوین به زبان ساده یک رمزارز و به اصطلاح ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که قرارداد آن در سال 2008 توسط شخص یا گروهی از افراد با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو توصیف شد. بلافاصله پس از آن، در ژانویه 2009 راه اندازی شد. بیت‎کوین یک ارز‎دیجیتال آنلاین همتا به همتا است، به این معنی که همه تراکنش‌ها مستقیماً بین شرکت‌کنندگان مساوی و مستقل در شبکه انجام می‌شود، بدون نیاز به هیچ واسطه‌‎ای که برای اجازه یا تسهیل لازم باشد. به گفته خالق بیت کوین؛ ساتوشی ناکاموتو، “بیت‎کوین ایجاد شد تا پرداخت‌های آنلاین مستقیماً از یک طرف به طرف دیگر بدون فعالیت یک مؤسسه مالی انجام شود”. مفاهیم مشابه و مشترک از ارز الکترونیکی غیرمتمرکز قبل از بیت کوین وجود داشت، اما بیت کوین این تمایز را دارد که اولین ارز‎دیجیتالی باشد که به طور واقعی مورد استفاده و تائید همگان قرار گرفته است.
بیت‎کوین یک شکل دیجیتالی از پول نقد است. اما برخلاف ارزهای
فیاتی که می‎شناسید، هیچ بانک مرکزی آن را کنترل نمی کند. در عوض، سیستم مالی در بیت کوین توسط هزاران کامپیوتر توزیع شده در سراسر جهان اداره می شود. هر کسی می تواند با دانلود نرم افزار منبع باز در اکوسیستم شرکت کند. بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود که در جهان معرفی شد،  این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا پول دیجیتالی ارسال و دریافت کنند. چیزی که بیت‎کوین را بسیار جذاب می کند این است که نمی توان آن را سانسور کرد، وجوه را نمی‎توان تحت هیچ شرایطی بیش از یک‎بار خرج کرد، و تراکنش ها را می توان در هر زمان و از هر مکانی از شبانه‎روز انجام داد. بیشتر بدانیم

فهرست مطالب

عمر بیت کوین

 • 00

  سال

 • 00

  روز

 • 00

  ساعت

 • 00

  دقیقه

 • 00

  ثانیه

ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را در قالب نرم‌افزار متن‌باز طراحی و در سوم ژانویه ۲۰۰۹ به صورت عمومی منتشر نمود.

تاریخچه پیدایش بیت کوین

در ۱۸ اوت سال ۲۰۰۸ دامنه ی اینترنتی به نشانی bitcoin.org ثبت گردید. در ۳۱ اکتبر همان سال، ایمیلی حاوی یک لینک به مقاله ای به نام « بیت کوین: سیستم پولی همتا به همتا » که توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو نوشته شده بود، در فهرست ایمیل رمزنگاری شده منتشر گردید. ناکاموتو بیت کوین را در قالب نرم‌افزار متن‌باز طراحی و در ژانویه ۲۰۰۹ به صورت عمومی منتشر نمود. هویت ناکاموتو همچنان ناشناس باقی مانده است. در سوم ژانویه ۲۰۰۹، زمانی که ناکاموتو اولین بلوک زنجیره ( که به نام « بلوک آفرینش » شناخته می شود ) را استخراج نمود، شبکه بیتکوین ایجاد شد. دریافت کننده اولین مبادله بیتکوین، هال فینی بود، شخصی که اولین سیستم اثبات مفهوم قابل استفاده مکرر ( RPoW ) را در سال ۲۰۰۴ طراحی کرده بود. بیشتر بدانیم …

ویژگی های بیت کوین

 • قابل استفاده در هر کجا و هر زمان درست مانند ایمیل ، نیازی نیست از خانواده خود بخواهید از همان نرم افزار یا همان سرویس دهنده خاصی استفاده کنند که شما استفاده میکنید. بگذارید آنها با همان نرم افزار یا سرویس دهنده مورد علاقه خود کار کنند. هیچ مشکلی نیست؛ چون همه این سرویس ها از یک تکنولوژی باز استفاده می کنند.، همگی با یکدیگر سازگارند. شبکه بیت کوین هرگز نمی خوابد، حتی در روزهای تعطیل!
 • امنیت و کنترل دارایی شما تراکنش های بیت کوین با استفاده از رمزنگاری در مقیاس نظامی ، ایمن شده است. هیچکس نمی تواند از شما پولی بگیرد یا از طرف شما وجهی پرداخت کند. بنابراین تا زمانی که گامهای لازم را برای حفاظت از کیف پول خود بر نداشته اید، بیت کوین می تواند پول شما را کنترل کرده و سطح حفاظتی بالایی در برابر بسیاری از انواع کلاهبرداری برایتان فراهم آورد.
 • پرداخت ها از طریق تلفن همراه آسان شده است بیت کوین بروی گوشی های تلفن همراه به شما اجازه پرداخت وجه با یک روش ساده دو مرحله ای؛ اسکن و پرداخت را می دهد. نیازی به ثبت نام ندارد و فقط کافیست که کارت خود را کشیده، پین را وارد کرده یا چیزی را امضا کنید. تمام آنچه برای دریافت پرداخت های بیت کوین نیاز دارید، نشان دادن یک کد QR در اَپ ِ کیف پول بیت کوینتان است و به دوستان اجازه دهید تلفن همراه شما را اسکن کرده و یا اینکه دو گوشی را با یکدیگر تماس دهید.
 • پرداخت های سریع بین المللی بیت کوین می تواند درعرض 10 دقیقه از آفریقا به کانادا منتقل شود. در حقیقت، هیچ بانکی در این میان نیست که پردازش را کُند کرده، هزینه بسیار گزاف بخواهد و یا انتقال پول را فریز کند. شما می توانید به همسایگان خود به همان روشی پرداخت کنید که به عضوی از خانواده تان که در کشور دیگری ست، پرداخت می کنید.
 • کارمزد کم یا بدون کارمزد بیت کوین به شما اجازه می دهد دریافت و پرداختهای خود را با کمترین هزینه انجام دهید. جز در مواردی که پرداختها بسیار اندک باشد، هیچگونه کارمزدی به شما تحمیل نخواهد شد. اما به هر حال توصیه می شود که در صورت تمایل، کارمزد بیشتری بپردازید تا تاییدیه تراکنش خود را سریعتر دریافت کنید و نیز دستمزدی هم به کسانی که در شبکه بیت کوین کار می کنند، پرداخت نموده باشید.
 • از هویت خود محافظت می کنید با بیت کوین، هیچ شماره کارت اعتباری در کار نیست که افراد شرور بخواهند آنرا بدست آورده و خود را به جای شما جا بزنند. در حقیقت تقریباً مثل پول واقعی، حتی فرستادن یک پرداخت وجه بدون مشخص کردن هویت شما، امکان پذیر است. به هر حال، بخاطر بسپرید که انجام برخی کارها به منظور حفاظت از حریم خصوصی شما الزامی است.

بیت‌کوین‌ برای یک انقلاب پولی و صلح‌آمیز آمده‌است. تا جامعه‌ای کاملاً جدید ایجاد کنند که قبلاً هرگز و بدون هیچ حاکمی انجام نشده است. بیت کوین دارای ویژگی های فنی و عملیاتی دیگری نیز می باشد. بیشتر بدانیم …

آنچه که باید برای شروع کار با بیت کوین بدانیم

اگر می خواهید بدانید بیت کوین چیست؟ چند نکته را بایستی بدانید. روش تعویض پول در بیت کوین با آنچه که بانک های معمولی انجام می دهند ، تفاوت دارد. بنابراین قبل از انجام هر معامله واقعی با بیت کوین ، باید ابتدا وقت بگذارید و آنرا فرا بگیرید. همان قدر که در مورد کیف پول معمولی خود احتیاط می کنید، همانقدر و یا حتی خیلی بیشتر از آن ،باید در مورد بیت کوین دقت داشته باشید.

کیف پول خود را ایمن کنید

کیف پول خود را ایمن نمایید، همانگونه که در زندگی واقعی خود چنین می کنید. بیت کوین به روشی بسیار آسان، ارزش را به همه جا منتقل می کند و به شما اجازه میدهد پول خود را کنترل نمایید. چنین ویژگیهای مهمی، اقدامات امنیتی مهمی را هم به دنبال دارد. در عین حال، اگر بدرستی از بیت کوین استفاده شود، می تواند سطوح امنیتی بالایی را هم فراهم آورد. همواره بخاطر داشته باشید که برای حفاظت از پولتان، مسئولیت انجام کنشهای درست، بر عهده خود شماست. بیشتر بدانیم …

بهای و ارزش بیت کوین متغیر است

به دلیل اقتصاد نوپای بیت کوین، ماهیت جدید آن و گاهی بازارهای غیرنقدی، بهای بیت کوین می تواند در یک دوره زمانی کوتاه به صورت پیش بینی نشده ای افزایش و یا کاهش یابد. در نتیجه، نگهداری پس انداز با بیت کوین در حال حاضر توصیه نمی شود. به بیت کوین به صورت یک سرمایه ی در معرض ریسک زیاد، نگاه کنید و به هیچ وجه پولی را که توانایی باختن آن را ندارید، با بیت کوین پس انداز نکنید. اگر قرار باشد از طریق بیت کوین به شما چیزی پرداخت شود، سرویس های بسیاری هستند که می توانند آن مبلغ را بر حسب ارز محلی، به شما پرداخت نمایند. بیشتر بدانیم …

مبالغ پرداخت شده از طریق بیت کوین، قابل برگشت نیستند.

هر گونه تراکنشی با بیت کوین، برگشت پذیر نیست. فقط شخص دریافت کننده می تواند مبلغ را مسترد کند. این به آن معناست که باید مراقب باشید و با افراد و سازمانهایی که می شناسید و یا کسانی که اعتبارشان بر شما محرز شده است، وارد معامله شوید. کسب و کارها باید درخواستهای پرداختی را که به مشتری های خود نشان میدهند، کنترل نمایند. بیت کوین می تواند اشتباههای چاپی را تشخیص داده و معمولاً به شما اجازه ارسال پول به یک آدرس اشتباه را نمی دهد. ممکن است در آینده، سرویس های اضافی دیگری هم بوجود آیند که گزینه ها و حفاظت بیشتری برای مصرف کننده فراهم نمایند. بیشتر بدانیم…

در بیت کوین، هویت شما ناشناخته نیست

برای حفظ حریم شخصی شما در بیت کوین، قداماتی انجام شده است. تمام تراکنش های بیت کوینی بصورت عمومی و دائمی روی شبکه دخیره می شود. این به آن معناست که هر کسی می تواند تراز و تعاملات مربوط به هر آدرس بیت کوینی شما را ببیند. اما با وجود این، هویت هر کاربر در ورای یک آدرس، ناشناخته می ماند تا زمانی که اطلاعات در حین انجام یک خرید یا سایر شرایط دیگر، آشکار شود. به همین دلیل است که از آدرسهای بیت کوینی، فقط یکبار باید استفاده کرد. همواره به یاد داشته باشید که به منظور حفاظت از پولتان، مسئولیت انجام تراکنشهای درست، بر عهده خود شماست.

بیت کوین همچنان در دست آزمایش است

بیت کوین ارز جدیدی است که فعالانه در دست توسعه است. هر چند که با افزایش استفاده از آن، میزان آزمایشی بودن بیت کوین کمتر می شود ولی باید بخاطر بسپرید که بیت کوین یک نوآوری جدید است و ایده هایی را میکاود که قبلاً هرگز به آنها نپرداخته بودند. بنابراین هیچکس نمی تواند آینده بیت کوین را پیش بینی کند.

مالیات ها و مقررات دولتی

بیت کوین ارزی رسمی نیست. یعنی بیشتر مراجع قضایی از شما خواهند خواست که مالیات های مربوط به درآمد، فروش، حقوق و بهره سرمایه ای را روی آنچه که ارزش دارد، از جمله بیت کوین، بپردازید. مسئولیت حصول اطمینان از موارد مالیاتی و دیگر احکام قانونی یا مقرراتی که توسط دولت و یا شهرداریهای محلی وضع شده، بر عهده خود شماست.

تراکنش های فوری امنیت کمتری دارند

هر تراکنش بیت کوینی معمولاً چند ثانیه به طول می انجامد و تایید همین تراکنش از ده دقیقه پس از آن شروع می شود. در خلال این مدت، تعامل مجاز بوده و ممکن است برگشت پذیر هم باشد. کاربران فریبکار می کوشند تا تقلب کنند. اگر نمی توانید منتظر تایید باشید، کارمزد تراکنش اندکی را تقاضا کرده و یا از سیستم آشکارسازی تعاملات ناامن، که می تواند امنیت را بالا ببرد، استفاده کنید. برای مبالغ بالاتر مثلاً 1000 دلار امریکا، منطقی است که برای 6 تاییدیه و یا بیشتر صبر نمایید. هر تاییدیه می تواند خطر تراکنش معکوس را بطور تصاعدی، کاهش دهد.

چگونه از بیت کوین استفاده کنیم؟

چگونه بیت کوین بخریم؟

برای خرید بیت کوین شما کاربر تازه ورود ارز دیجیتال می بایست ، ابتدا دارایی ریالی و  یا همان فیات خود را در صرافی های متمرکز ارز دیجیتال ایرانی معامله کنید ، و لذا میبایست ، در ابتدای امر با مشخصات هویتی در این صرافی ها ثبت نام و احراز هویت نمایید، در ادامه یکی از صرافی های معتبر ایرانی را انتخاب کنید ،و پس از طی کردن موارد خرید کنید. بیشتر بدانیم …

چگونه و کجا بیت کوین خود را ذخیره کنیم؟

با مراجعه به اکوسیستم بلاک چین بیت کوین در قسمت کیف پول های بلاکچین بیت کوین می توانید یک کیف پول برای نگهداری بیت کوین خود انتخاب کنید و پس از انتخاب یکبار آموزش کیف پول ارز دیجیتال ما را مطالعه کنید و پس از درک و یادگیری موارد امنیتی کیف پول خود اقدان به انتقال بیت کوین خود به کیف پول خود باشید.

گالری آموزشی

تبلیغات

تابلو مدل بیت کوین ۷۰,۰۰۰ تومان
کلاه کپ مدل بیت کوین
کلاه کپ بیت کوین 199.000 تومان
ماگ مدل بیتکوین
ماگ مدل بیت کوین 130.000 تومان

اکوسیستم ها

خوش آمدید!

وارد ناحیه کاربری خود شوید

ایجاد حساب جدید!

Fill the forms below to register

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای بازنشانی رمز عبور خود وارد کنید.