سال 2008 یک مداخله برجسته و انقلابی در دنیای فناوری با عنوان بلاک چین معرفی شد . ساتوشی ناکاموتو پایه‌های یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا را پایه‌گذاری کرد و راه را برای بسیاری از کاربردهای پیشگامانه بلاک چین در بخش‌های مختلف هموار کرد. این در حالی است که تمرکز بلاک چین در سال‌های اولیه عمدتاً حول محور ارزهای دیجیتال بود و به تدریج به زنجیره‌های قابل برنامه‌ریزی ، تبدیل شد که می‌توان آن را برای موارد متعدد و قابل استفاده طراحی کرد. 

در نتیجه، در این سال ها شاهد رشد تصاعدی اکوسیستم های ارز دیجیتال در سال‌های اخیر باشیم. با این حال، درک اکوسیستم و ارزشی که برای بلاک چین به‌عنوان فناوری جدید و در حال ظهور ارائه می‌کند، بسیار مهم است. در این سری مقالات ” اکوسیستم های ارز دیجیتال ”  به شما کمک می کند تا اهمیت اکوسیستم بلاک چین بر اجزای مهم در اکوسیستم را کشف کنید و با آن هرچه بیشتر مورد استفاده قرار دهید.

اکوسیستم بلاک چین چیست؟

توجه به این نکته مهم است که موفقیت در صنعت بلاک چین به همین سادگی حاصل نمی شود. در واقع، شما نیاز به بینندگان زیادی با ایده‌های امیدوارکننده و نوآورانه در کنار کارشناسان فناوری با مهارت‌های مناسب برای تبدیل ایده‌ها به واقعیت دارید. اینجاست که با تعریف اکوسیستم بلاک چین مواجه خواهید شد ، زیرا اثربخشی بلاک چین در استفاده از آن برای اتوماسیون گردش کار بین سازمانی نهفته است. 

تعریف بلاکچین اکوسیستم اساسا به یک گروه از عناصر قادر به تعامل با یکدیگر و جهان اطراف برای ایجاد یک محیط با ویژگی های خاص مورد نظر اشاره می کند. همچنین می توانید اکوسیستم بلاک چین را به عنوان ساختار حاکمیتی مورد توافق برای یک مورد خاص تعریف کنید. ساختار حاکمیتی تعریفی از رفتار قابل قبول شرکت کنندگان، مالکیت داده ها، بودجه، معیارهای خروج و ورود، و شرایط به اشتراک گذاری اطلاعات بین شرکت کنندگان ارائه می دهد. 

شما می توانید با یک دفتر کل توزیع شده مزایای معتبری مانند عدم تمرکز، استقلال، انعطاف پذیری بهبود یافته، مسیر حسابرسی، شفافیت بهتر و بسیاری موارد دیگر پیدا کنید. با این حال، بلاک چین نیز مانند هر فناوری جدید دیگری در عملیات سازمانی مدرن، در معرض نگرانی‌های بیشتری است. 

برخی از نگرانی های قابل توجه، در این مورد، از جمله مدیریت انتخاب اطلاعات مناسب برای شبکه و هویت نویسندگان اطلاعات مربوط به زنجیره مشترک و … ، همه این مسائل در حوزه ایده‌های نوظهور اکوسیستم بلاک چین قرار دارند و برنامه‌ریزی مرتبط برای مدیریت آنها موفقیت پروژه را تضمین می‌کند. 

رمزارزها معمولاً بر اساس کاربرد اصلی آنها در اکوسیستم اینگونه طبقه بندی می شوند:

 • پرداختپول نقد دیجیتال هم برای تجارت الکترونیک و هم برای خرده فروشان قابل استفاده است
 • ذخیره ارزششکل جدید پول بومی کمیاب و وسیله ای برای تسویه حساب
 • پول قابل برنامه ریزی پولبدون مرز که تبدیل آسان بین ارزها را امکان پذیر می کند
 • استیبل کویننسخه کریپتو فیات که به ارزش منابعی مانند طلا یا دلار آمریکا گره خورده است
 • حریمخصوصی تراکنش های دیجیتال خصوصی، با ارائه ناشناس بودن برخی از آنها
 • مالکیتمدیریت دیجیتال، ذخیره سازی و کسب درآمد از داده ها
 • ابزارهای غیرمتمرکزشبکه ها، محصولات و خدماتی که دارای رمزنگاری فعال هستند که بین دارایی ها مبادله می کنند
 • مالی جایگزین دارایی هایدیجیتال مانند کلکسیون، کالاها و اوراق بهادار توکن شده

در ادامه به بررسی بزرگترین و محبوبترین اکوسیستم های بلاکچین می پردازیم ؛

اکوسیستم بلاکچین بیت کوین

Ecosystem Bitcoin

Coin Symbol : BTC
Network : BTC
www.bitcoin.org

اکوسیستم بلاکچین اتریوم

Ecosystem Ethereum

Coin Symbol : ETH
Network : ETH – ERC20
www.ethereum.org

اکوسیستم بلاکچین بایننس

Ecosystem Binance

Coin Symbol : BNB
Network : BSC –  BIP2 – BIP20
www.binance.com

اکوسیستم بلاکچین سولانا

Ecosystem Solana

Coin Symbol : SOL
Network : SOLANA
www.Solana.com

اکوسیستم بلاکچین پولیگان

Ecosystem Polygon

Coin Symbol : MATIC
Network : Polygon
www.polygon.technology

اکوسیستم بلاکچین آوالانچ

Ecosystem Avalanche

Coin Symbol : AVAX
Network : Avalanche
www.avalabs.orgwww.avax.network

اکوسیستم بلاکچین ترون

Ecosystem Tron

Coin Symbol : TRX
Network : TRX – TRC20
www.tron.network

اکوسیستم بلاکچین دیفنیتی

Ecosystem Dfinity

Coin Symbol : ICP
Network : Dfinity
www.dfinity.org

برای مشاهده کامل اجزای هر کدوم از اکو سیستم ها ارز دیجیتال بروی هرکدام کلیک کنید.

انواع اکوسیستم های بلاک چین

می دانید که اکوسیستم بلاک چین اساساً به شبکه ای از شرکت کنندگان در یک شبکه بلاک چین با اهداف تجاری، روابط و فرآیندهای مشترک اشاره دارد. این شبکه قادر است ارزش تجاری را به طور کارآمد ایجاد و انتقال دهد. در عین حال، توجه به این نکته مهم است که بلاک چین در واقع یک اتحاد پیچیده است که بازیگران مختلفی را با اهداف مشترک وارد می کند. 

با این حال، بازیگران مختلف دیدگاه های متفاوتی برای دستیابی به اهداف مورد نظر دارند. شرکت‌کنندگان منفرد در اکوسیستم می‌توانند مدل‌های کسب‌وکار متفاوتی با مشارکت‌های متمایز در اکوسیستم داشته باشند. تعجب آور نیست اگر متوجه شوید که برخی از شرکت کنندگان اکوسیستم رقیب هستند. اساساً، همه افراد در اکوسیستم برای ارزش تجاری که دریافت می کنند، آنجا هستند. 

بنابراین، انتخاب یک مدل برای پروژه‌های بلاک چین مشترک به شخصی بستگی دارد که برای بهترین اثربخشی باید در شبکه شرکت کند. از سوی دیگر، ایده های نوظهور اکوسیستم بلاک چین نیز به تکامل مدل اولیه به مدل های دیگر کمک می کند. در اینجا برخی از انواع مدل‌های همکاری قابل توجهی که تاکنون برای اکوسیستم‌های بلاک چین استفاده شده است، آورده شده است.

 • اکوسیستم تک رهبرذینفعان مختلف در اکوسیستم اطلاعات وارد شده توسط همه شرکت کنندگان می تواند با یک کد QR در دسترس مشتری باشد. در نتیجه می تواند اعتماد خریداران را به برند و غذای روی میزشان افزایش دهد.
 • جوینت ونچر یا اکوسیستم های کنسرسیومیاکوسیستم‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا کنسرسیوم نمونه‌هایی از ساخت اکوسیستم‌ها را با کنترل دو یا چند سازمان یا دولت به نمایش می‌گذارند. مدل کنسرسیومی برای توسعه اکوسیستم های بلاک چین، دست بالا را بر سرمایه گذاری های مشترک رسمی گرفته است.
 • اکوسیستم های بلاک چین تنظیمیشرکت‌ها نباید منبع تامین مالی تعریف اکوسیستم بلاک چین را فراموش کنند . همچنین مهم است که توجه داشته باشید که بودجه مدل کسب و کار و بودجه اکوسیستم کاملاً متفاوت است.

ویژگی های ارزهای دیجیتال

چرا ارزهای دیجیتال برای آینده مالی دیجیتال مهم هستند؟

 • بدون مرزبه دلیل عدم وجود محدودیت های فرامرزی هزینه ها و زمان پردازش را به شدت کاهش می دهد
 • بدون سانسورمانع از مسدود کردن فعالیت های مالی توسط دولت ها یا مؤسسات اصلی می شود
 • کنترل مالی بیشترافراد می توانند کنترل کامل وجوه خود را داشته باشند
 • امنیت بیشتراز تغییرات جعلی از طرف اشخاص ثالث جلوگیری می کند
 • هزینههزینه های کمتر به لطف اشخاص ثالث کمتر، کارمزدهای تراکنش کمتر
 • دسترسی بیشترموانع سنتی بازارهای سرمایه را کاهش می دهد یا از بین می برد
اکوسیستم های ارز دیجیتال
اکوسیستم های ارز دیجیتال
فروشگاهخانهحسابمجلات