اکوسیستم های بلاکچین در ارز دیجیتال

اکوسیستم های بلاکچین در ارز دیجیتال

سال 2008 یک مداخله برجسته و انقلابی در دنیای فناوری با عنوان بلاک چین معرفی شد. ساتوشی ناکاموتو پایه‌های یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا را پایه‌گذاری کرد و راه را برای بسیاری از کاربردهای پیشگامانه بلاک چین در بخش‌های مختلف هموار کرد. این در حالی است که تمرکز بلاک چین در سال‌های اولیه عمدتاً حول محور ارزهای دیجیتال بود و به تدریج به زنجیره‌های قابل برنامه‌ریزی ، تبدیل شد که می‌توان آن را برای موارد متعدد و قابل استفاده طراحی کرد.  در نتیجه، در این سال ها شاهد رشد تصاعدی اکوسیستم های ارز دیجیتال در سال‌های اخیر باشیم. با این حال، درک اکوسیستم و ارزشی که برای بلاک چین به‌عنوان فناوری جدید و در حال ظهور ارائه می‌کند، بسیار مهم است. در این سری مقالات ”اکوسیستم های ارز دیجیتال” به شما کمک می کند تا اهمیت اکوسیستم بلاک چین بر اجزای مهم در اکوسیستم را کشف کنید و با آن هرچه بیشتر مورد استفاده قرار دهید.

فهرست

بلاک چین نوع خاصی از پایگاه داده است. ممکن است اصطلاح فناوری دفتر کل توزیع شده (یا DLT) را شنیده باشید ، در بسیاری از موارد به همین مفهوم اشاره می کند.

یک بلاک چین ویژگی های منحصر به فرد خاصی دارد. قوانینی در مورد نحوه افزودن داده ها وجود دارد، و پس از ذخیره داده ها، تغییر یا حذف آنها عملا غیرممکن است.

داده ها در طول زمان در ساختارهایی به نام بلوک اضافه می شوند. هر بلوک در بالای بلوک آخر ساخته شده است و شامل یک قطعه اطلاعات است که به بلوک قبلی پیوند می دهد. با مشاهده به روزترین بلوک ها، می توانیم بررسی کنیم که بعد از آخرین بلوک ایجاد شده است. بنابراین، اگر تا آخر «زنجیره» را ادامه دهیم، به اولین بلوک خود معروف به بلوک پیدایش ، خواهیم رسید . بیشتر بدانیم…

توجه به این نکته مهم است که موفقیت در صنعت بلاک چین به همین سادگی حاصل نمی شود. در واقع، شما نیاز به بینندگان زیادی با ایده‌های امیدوارکننده و نوآورانه در کنار کارشناسان فناوری با مهارت‌های مناسب برای تبدیل ایده‌ها به واقعیت دارید. اینجاست که با تعریف اکوسیستم بلاک چین مواجه خواهید شد ، زیرا اثربخشی بلاک چین در استفاده از آن برای اتوماسیون گردش کار بین سازمانی نهفته است. 

تعریف اکوسیستم بلاکچین اساسا به یک گروه از عناصر قادر به تعامل با یکدیگر و جهان اطراف برای ایجاد یک محیط با ویژگی های خاص مورد نظر اشاره می کند. همچنین می توان اکوسیستم بلاک چین را به عنوان ساختار حاکمیتی مورد توافق برای یک مورد خاص تعریف کرد. ساختار حاکمیتی تعریفی از رفتار قابل قبول شرکت کنندگان، مالکیت داده ها، بودجه، معیارهای خروج و ورود، و شرایط به اشتراک گذاری اطلاعات بین شرکت کنندگان ارائه می دهد. 
کاربران می توانند با یک دفتر کل توزیع شده مزایای معتبری مانند عدم تمرکز، استقلال، انعطاف پذیری بهبود یافته، مسیر حسابرسی، شفافیت بهتر و بسیاری موارد دیگر پیدا کنند. با این حال، بلاک چین نیز مانند هر فناوری جدید دیگری در عملیات سازمانی مدرن، در معرض نگرانی‌های بیشتری است.  برخی از نگرانی های قابل توجه، در این مورد، از جمله مدیریت انتخاب اطلاعات مناسب برای شبکه و هویت نویسندگان اطلاعات مربوط به زنجیره مشترک و … ، همه این مسائل در حوزه ایده‌های نوظهور اکوسیستم بلاک چین قرار دارند و برنامه‌ریزی مرتبط برای مدیریت آنها موفقیت پروژه را تضمین می‌کند.

رمزارزها معمولاً بر اساس کاربرد اصلی آنها در اکوسیستم اینگونه طبقه بندی می شوند:

 • پرداخت

  پول نقد دیجیتال هم برای تجارت الکترونیک و هم برای خرده فروشان قابل استفاده است.

 • ذخیره ارزش

  شکل جدید پول بومی کمیاب و وسیله ای برای تسویه حساب

 • پول قابل برنامه ریزی

  پول بدون مرز که تبدیل آسان بین ارزها را امکان پذیر می کند

 • استیبل کوین

  نسخه کریپتو فیات که به ارزش منابعی مانند طلا یا دلار آمریکا گره خورده است.

 • حریم خصوصی

  تراکنش های دیجیتال خصوصی، با ارائه ناشناس بودن برخی از آنها

 • مالکیت

  مدیریت دیجیتال، ذخیره سازی و کسب درآمد از داده ها

 • ابزارهای غیرمتمرکز

  شبکه ها، محصولات و خدماتی که دارای رمزنگاری فعال هستند که بین دارایی ها مبادله می کنند

 • مالی جایگزین دارایی 

  دارایی های دیجیتال مانند کلکسیون، کالاها و اوراق بهادار توکن شده

می دانید که اکوسیستم بلاک چین اساساً به شبکه ای از شرکت کنندگان در یک شبکه بلاک چین با اهداف تجاری، روابط و فرآیندهای مشترک اشاره دارد. این شبکه قادر است ارزش تجاری را به طور کارآمد ایجاد و انتقال دهد. در عین حال، توجه به این نکته مهم است که بلاک چین در واقع یک اتحاد پیچیده است که بازیگران مختلفی را با اهداف مشترک وارد می کند.  با این حال، بازیگران مختلف دیدگاه های متفاوتی برای دستیابی به اهداف مورد نظر دارند. شرکت‌کنندگان منفرد در اکوسیستم می‌توانند مدل‌های کسب‌وکار متفاوتی با مشارکت‌های متمایز در اکوسیستم داشته باشند. تعجب آور نیست اگر متوجه شوید که برخی از شرکت کنندگان اکوسیستم رقیب هستند. اساساً، همه افراد در اکوسیستم برای ارزش تجاری که دریافت می کنند، آنجا هستند.  بنابراین، انتخاب یک مدل برای پروژه‌های بلاک چین مشترک به شخصی بستگی دارد که برای بهترین اثربخشی باید در شبکه شرکت کند. از سوی دیگر، ایده های نوظهور اکوسیستم بلاک چین نیز به تکامل مدل اولیه به مدل های دیگر کمک می کند. در اینجا برخی از انواع مدل‌های همکاری قابل توجهی که تاکنون برای اکوسیستم‌های بلاک چین استفاده شده است، آورده شده است.

 • اکوسیستم تک رهبر

  ذینفعان مختلف در اکوسیستم اطلاعات وارد شده توسط همه شرکت کنندگان می تواند با یک کد QR در دسترس مشتری باشد. در نتیجه می تواند اعتماد خریداران را به برند و غذای روی میزشان افزایش دهد.

 • جوینت ونچر یا اکوسیستم های کنسرسیومی

  اکوسیستم‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا کنسرسیوم نمونه‌هایی از ساخت اکوسیستم‌ها را با کنترل دو یا چند سازمان یا دولت به نمایش می‌گذارند. مدل کنسرسیومی برای توسعه اکوسیستم های بلاک چین، دست بالا را بر سرمایه گذاری های مشترک رسمی گرفته است.

 • اکوسیستم های بلاک چین تنظیمی

  شرکت‌ها نباید منبع تامین مالی تعریف اکوسیستم بلاک چین را فراموش کنند . همچنین مهم است که توجه داشته باشید که بودجه مدل کسب و کار و بودجه اکوسیستم کاملاً متفاوت است.

 • کیف پول ها بلاکچین Wallet

به طور خلاصه، کیف پول ارز دیجیتال و یا رمزنگاری ابزاری است که می توانید از آن برای تعامل با  شبکه بلاک چین استفاده کنید. بیشتر بدانید…

 • بازی ها در اکوسیستم بلاکچین METAVERS & GameFi

بازی های NFT به عنوان راهی برای کسب درآمد در دنیای Game-Fi رواج یافته است. شما می توانید NFT های درون بازی خود را به کلکسیونرها و بازیکنان دیگر بفروشید و حتی با مدل های بازی برای کسب درآمد ، توکن کسب کنیدو این بازی ها به نوعی بازی هایی هستند که ارز دیجیتال رایگان میدهند. بیشتر بدانید…

 • صرافی های متمرکز و غیر متمرکز در بلاکچین DEX & CEX

صرافی های غیرمتمرکز به شما امکان می دهد در اکوسیستم اتریوم سکه های خود را بدون واسطه معامله کنید.صرافی های غیرمتمرکز همینطور هستند، اما بدون دردسر ثبت نام و اهراز هویت در صرافی ارز دیجیتال. در بیشتر موارد، هیچ واریز یا برداشت ارز دیجیتال وجود ندارد. معامله مستقیماً بین کیف پول دو کاربر، با ورودی محدود (در صورت وجود!) از طرف شخص ثالث انجام می شود. بیشتر بدانید…

 • امورمالی غیرمتمرکز در بلاکچین DeFi

DeFi به کاربران امکان می‌دهد به خدمات مالی ارز دیجیتال فقط با یک کیف پول با مقداری ارز دیجیتال دسترسی داشته باشند. طیف وسیعی از DApp ها وام دادن، تامین نقدینگی، سوآپ، سهامداری و موارد دیگر را در بسیاری از بلاک چین ها تسهیل می کند. بیشتر بدانید…

 • استیبل کوین ها در اکوسیستم بلاکچین Stablecoin

استیبل کوین یک دارایی رمزنگاری شده است که به دارایی دیگری مانند ارزهای فیات یا فلزات گرانبها متصل است. استیبل کوین ها به گونه ای طراحی شده اند که قیمت نسبتاً ثابتی داشته باشند تا کاربران بتوانند از خطرات نوسان رایج در بازارهای کریپتو جلوگیری کنند. بیشتر بدانید…

 • ان اف تی در اکوسیستم بلاکچین NFT

نمایندگی محصولی یا کالایی منحصر به فرد و کلکسیونی با استفاده از تکنولوژی بلاکچین است. NFT می تواند مورد تقاضا باشد زیرا توسط یک هنرمند مشهور ایجاد شده یا توسط یک موسیقیدان درجه یک ساخته شده است.

 • ابزار ها در اکوسیستم بلاکچین Tools

 ابزار ها مختلفی جهت ارتباط و هنماهنگی بلاکچین های مختلف طراحی و ارائه شده ازجمله زبان های برنامه نویسی ، اوراکل ها و موارد که در ادامه با هرکدام در هر اکوسیستم جداگنه بیشتر اشنا می شوید.

برترین و بزرگترین اکوسیستم های ارز دیجیتال از حیث ارزش بازار و همینطور استقبال عمومی در زیر گردآوری شده است .

گالری تصاویر شبکه های اجتماعی…

تبلیغات

تابلو مدل بیت کوین ۷۰,۰۰۰ تومان
کلاه کپ مدل بیت کوین
کلاه کپ بیت کوین 199.000 تومان
ماگ مدل بیتکوین
ماگ مدل بیت کوین 130.000 تومان

اکوسیستم ها

خوش آمدید!

وارد ناحیه کاربری خود شوید

ایجاد حساب جدید!

Fill the forms below to register

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای بازنشانی رمز عبور خود وارد کنید.