اکوسیستم بلاکچین کاردانو
اکوسیستم بلاکچین کاردانو
Web : www.cardano.org
Symbol : ADA
Network : CARDANO

کاردانو چیست؟

Cardano یک پلتفرم بلاک چین اثبات سهام است که می‌گوید هدف آن است که به «تغییرکنندگان، مبتکران و رویاپردازان» اجازه دهد تا تغییرات مثبت جهانی را ایجاد کنند.

پروژه منبع باز همچنین با هدف “توزیع مجدد قدرت از ساختارهای غیرقابل پاسخگویی به حاشیه به افراد” – کمک به ایجاد جامعه ای امن تر، شفاف تر و منصفانه تر است.

کاردانو در سال 2017 تأسیس شد و نام آن را به نام جرولامو کاردانو، چندمتخصص ایتالیایی قرن شانزدهم، گرفت. نماد بومی ADA نام خود را از ریاضیدان قرن نوزدهم آدا لاولیس گرفته است که به طور گسترده به عنوان اولین برنامه نویس رایانه در جهان شناخته می شود. توکن ADA برای اطمینان از اینکه مالکان می توانند در عملیات شبکه مشارکت کنند طراحی شده است. به همین دلیل، کسانی که این ارز دیجیتال را در اختیار دارند، حق رای دادن در مورد هرگونه تغییر پیشنهادی در نرم افزار را دارند.

تیم پشت بلاک چین لایه‌ای می‌گوید که قبلاً موارد استفاده قانع‌کننده‌ای برای فناوری آن وجود داشته است، که هدف آن اجازه توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند با ماژولار بودن است.

در آگوست 2021، چارلز هاسکینسون راه اندازی هارد فورک آلونزو را اعلام کرد که باعث افزایش قیمت Cardano شد و در ماه بعد 116٪ افزایش یافت. در 12 سپتامبر 2021، هارد فورک Cardano ‘ Alonzo ‘ رسما راه اندازی شد و قابلیت قرارداد هوشمند را به زنجیره بلوکی ارائه کرد. بیش از 100 قرارداد هوشمند در 24 ساعت بعد از راه اندازی به کار گرفته شد.

Cardano توسط شرکت‌های کشاورزی برای ردیابی محصولات تازه از مزرعه تا چنگال استفاده می‌شود، در حالی که سایر محصولات ساخته شده بر روی این پلت‌فرم اجازه می‌دهند اعتبارنامه‌های آموزشی به روشی غیرقابل دستکاری ذخیره شوند و خرده‌فروشان کالاهای تقلبی را محدود کنند.

بلاک چین کاردانو

به سرعت به سال 2021 برسید و اکوسیستم کاردانو دستخوش چندین ارتقاء قرار گرفته است. Cardano از یک معماری منحصر به فرد استفاده می کند که از یک سیستم دو لایه استفاده می کند، که متمایز از سایر پلت فرم های بلاک چین است. لایه تسویه آن (CSL) به دارندگان توکن ADA اجازه می دهد تا تراکنش ها را تقریباً فوراً با هزینه های کم ارسال و دریافت کنند، در حالی که لایه محاسباتی آن (CCL) به عنوان پایه و اساس بقیه عملکردهای Cardano عمل می کند.

این لایه انعطاف پذیر از پروتکل های زیادی تشکیل شده و جدا از CSL عمل می کند. از عملکرد روان قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند و در عین حال امنیت و عملکرد شبکه را تضمین می کند.
بلاک چین کاردانو با استفاده از یک زبان برنامه نویسی شناخته شده و ایمن به نام Haskell نوشته شده است. از مکانیسم اجماع اثبات سهام ( PoS ) استفاده می کند اما با کمی تغییر. کاردانو با استفاده از یک نسخه مجاز از پروتکل‌های اجماع PoS خانواده Ouroboros ( Ouroboros-BFT )، قصد دارد سطح امنیت بیشتری نسبت به زنجیره‌های PoW در کسری از هزینه‌های انرژی آنها ارائه دهد.

بلاک چین کاردانو زمان را به دوره های قابل تقسیم (حدود پنج روز) تقسیم می کند که بیشتر به اسلات ها تقسیم می شوند. برای دستیابی به اجماع، شبکه به طور تصادفی چند گره را برای اعتبارسنجی بلوک های جدید برای هر شکاف انتخاب می کند. این گره های انتخاب شده به عنوان رهبران اسلات شناخته می شوند. 

رهبران اسلات می‌توانند دوره یا جایگاه خاص خود را استخراج کنند، و هر چه سهام آنها بیشتر باشد، شانس انتخاب شدنشان بیشتر است. اگر رهبر اسلات نتواند بر ایجاد و تأیید بلوک ها نظارت کند، رهبر اسلات بعدی برای آن دوره یا بخش فرعی آن انتخاب می شود.

در حال حاضر هر دوره می تواند تا 432000 اسلات داشته باشد. این شبکه را قادر می‌سازد تا تعداد قابل‌توجهی از تراکنش‌ها را پردازش کند، در حالی که همگی ازدحام شبکه، هزینه‌های گاز را کاهش می‌دهد و به حفظ اجماع در شبکه کمک می‌کند.

چشم انداز کاردانو

چندین تیم و ابتکار در حال حاضر در حال ساخت اکوسیستم کاردانو هستند، اما سه سازمان کلیدی وجود دارد که در حال حاضر مسئولیت اصلی توسعه و نگهداری بلاک چین را بر عهده دارند. پروتکل اصلی بلاک چین توسط بنیاد مستقل غیرانتفاعی کاردانو مستقر در سوئیس ساخته شده است که هدف اصلی آن ایمن سازی و ترویج پروتکل کاردانو و نظارت بر توکنومی ADA است.

بنیاد کاردانو با دو سازمان دیگر برای کمک به ساخت اکوسیستم شبکه قرارداد می بندد: پلتفرم راه حل های بلاک چین جهانی، Emurgo و شرکت تحقیق و توسعه بلاک چین IOHK.

Emurgo معمولاً به عنوان بازوی تجاری و سرمایه گذاری خطرپذیر Cardano شناخته می شود، در حالی که IOHK بازوی فناوری Cardano است که بر استفاده از نوآوری های همتا به همتا برای ارائه خدمات مالی تمرکز دارد. 

Cardano در زمان‌های اخیر توجه قابل توجهی را به خود جلب کرده است، به‌ویژه با هزینه‌های بالای گاز و ازدحام شبکه در اتریوم که برنامه‌های DeFi را به دنبال گزینه‌های جایگزین سوق داده است.
به نظر می رسد کاردانو از نظر توان عملیاتی بسیار قوی تر از اتریوم باشد. اتریوم در وضعیت فعلی خود می تواند 15 تراکنش در ثانیه (TPS) را انجام دهد، اگرچه انتظار می رود ارتقاء پیشنهادی آن با شاردینگ سرعت تراکنش را تا نزدیک به 100000 TPS افزایش دهد. در مقابل، کاردانو می تواند صدها تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند و با پروتکل لایه 2 Hydra در حال توسعه، توان عملیاتی شبکه می تواند به بیش از 1 میلیون تراکنش در ثانیه افزایش یابد.

از نظر قابلیت‌های قرارداد هوشمند، اتریوم نسبتاً تحمل کمتری در برابر اشکالات و خطاها دارد، ehreas CCL کاردانو انعطاف‌پذیری بیشتری را در صورت نیاز به ایجاد تغییرات در برنامه‌های کاربردی ارائه می‌دهد. علاوه بر این، Cardano همچنین به کاربران اجازه می دهد تا قوانین سفارشی را برای تأیید تراکنش ها تنظیم کنند.

با این حال، اتریوم آماده است تا انتقال خود از PoW به PoS را تکمیل کند و این تغییر می تواند به سرعت جدول را به نفع خود برگرداند. راه اندازی فاز 1 اتریوم 2.0 در اواخر امسال باید بسیاری از کسری های قابل توجه شبکه را برطرف کند. با توجه به اینکه شبکه هایی مانند Cardano قابلیت همکاری بلاک چین را به واقعیت تبدیل می کنند، صنعت ممکن است در درازمدت بیشتر از طریق همکاری به جای رقابت به دست آورد.
بیشتربستن
محتویات

کیف پول ها در اکوسیستم کاردانو

کیف پول در قدم اول به شما امکان می دهد به اکوسیستم  کاردانو متصل شوید و سرمایه خود را مدیریت کنید. کیف پول ها دارای ویژگی بسیار متنوعی هستند که در زیر بسیاری از کیف پول های اکوسیستم کاردانو که از اصلی ترین ارکان اکوسیستم می باشند اشاره شده است. ممکن است هرکدام با توجه به فعالیت شما در اکوسیستم می تواند نقشی را برای شما ایفا کند ، بنابراین کیف پول خود را بر اساس ویژگی هایی که می خواهید انتخاب می کنید.

بازی ها در اکوسیستم  کاردانو

بازی ها به شما امکان می دهد در اکوسیستم  کاردانو درآمد کسب کنید ، بازی های NFT به عنوان راهی برای کسب درآمد در دنیای Game-fi رواج یافته است. شما می توانید NFT های درون بازی خود را به کلکسیونرها و بازیکنان دیگر بفروشید و حتی با مدل های بازی برای کسب درآمد ، توکن کسب کنید. بیشتر بدانید…

صرافی های غیرمتمرکز در اکوسیستم  کاردانو

صرافی های غیرمتمرکز به شما امکان می دهد در اکوسیستم  کاردانو سکه های خود را بدون واسطه معامله کنید. بدون دردسر ثبت نام و اهراز هویت در صرافی ارز دیجیتال. در بیشتر موارد، هیچ واریز یا برداشت ارز دیجیتال وجود ندارد. معامله مستقیماً بین کیف پول دو کاربر، با ورودی محدود (در صورت وجود!) از طرف شخص ثالث انجام می شود. بیشتر بدانید …

DeFi در اکوسیستم کاردانو

دیفای در اکوسیستم کاردانو به معنای امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) است و به منظور کمرنگ کردن واسطه‌های مالی در اکوسیستم مالی ایجاد شده‌اند ، به طور خاص تر، اصطلاح مالی غیرمتمرکز ممکن است به جنبشی اشاره داشته باشد که هدف آن ایجاد یک اکوسیستم خدمات مالی منبع باز، بدون مجوز و شفاف است که در دسترس همه باشد ؛ پروتکل های وام باز یکی از محبوب ترین انواع برنامه ها هستند.

NFT در اکوسیستم کاردانو

ان اف تی در اکوسیستم کاردانو راهی برای ارائه منحصر به فرد به عنوان دارایی مبتنی بر کاردانو ، NFT ها اقلام نمادین و قابل جمع آوری هستند که به دلیل منحصر به فرد بودن و کمیاب بودن دارای ارزش هستند ، می توان NFT ها را به عنوان یک هنر در نظر گرفت ، ولی در کل پروژه هایی وجود دارد که از آنها به روش های مختلف استفاده می کنند. بیشتر بدانید …

استیبل کوین ها در اکوسیستم کاردانو

استیبل کوین دسته ای از ارزدیجیتال است که سعی در ارائه ثبات قیمت دارند و توسط یک دارایی ذخیره پشتیبانی می شوند.استیبل کوین ها دارایی های دیجیتالی هستند که برای تقلید از ارزش ارزهای فیات مانند دلار یا یورو طراحی شده اند. آنها به کاربران این امکان را می دهند که با حفظ ثبات قیمت، ارزش را به صورت ارزان و سریع در سراسر جهان انتقال دهند.

ابزارها در اکوسیستم کاردانو

توصعه دهندگان برای شرکت در اکوسیستم کاردانو می بایست از این ابزار ها بهره ببرند ،این ابزار ها به شما کمک کند تا با اسنادی در مورد مفاهیم اساسی جهت توسعه، کاردانو بسازیدهمین طور آموزش هایی برای راه اندازی شما وجود دارد.

ADMIN

ADMIN

مجله بیت کوین - مجله ای برای شما

نوشته‌ی بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

تابلو مدل بیت کوین ۷۰,۰۰۰ تومان
کلاه کپ مدل بیت کوین
کلاه کپ بیت کوین 199.000 تومان
ماگ مدل بیتکوین
ماگ مدل بیت کوین 130.000 تومان

اکوسیستم ها

خوش آمدید!

وارد ناحیه کاربری خود شوید

ایجاد حساب جدید!

Fill the forms below to register

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای بازنشانی رمز عبور خود وارد کنید.