الگوی محبوب شمعدانی در پرایس اکشن

12 الگوی محبوب شمعدان


فهرست

مقدمه

الگوی شمعدانی در پرایس اکشن یکی از رایج ترین ابزارهای فنی برای تحلیل الگوهای قیمتی هستند. قرن ها توسط بازرگانان و سرمایه گذاران برای یافتن این الگوهایی استفاده شده است که ممکن است نشان دهد که قیمت به کجا می رود. در این مقاله برخی از معروف ترین الگوهای شمعدان را با مثالهای مصور پوشش می دهد.

اگر می خواهید ابتدا با خواندن نمودارهای شمعدان آشنا شوید ، یک راهنمای مبتدی برای نمودارهای شمعدان را ببینید .

الگوی محبوب شمعدانی
الگوی محبوب شمعدانی

نحوه استفاده از الگوهای شمعدان

الگوی شمعدانی بی شماری در پرایس اکشن  وجود دارد که معامله گران می توانند برای شناسایی مناطق مورد علاقه در یک نمودار استفاده کنند. از این موارد می توان برای معاملات روزانه ، معاملات نوسان و حتی معاملات بلند مدت استفاده کرد. در حالی که برخی از الگوهای شمعدان ممکن است بینشی را در مورد تعادل بین خریداران و فروشندگان ارائه دهد ، برخی دیگر ممکن است نشان دهنده تغییر ، ادامه یا بلاتکلیفی باشد.

توجه به این نکته مهم است که الگوهای شمعدان لزوماً به تنهایی سیگنال خرید یا فروش نیستند. آنها در عوض راهی برای بررسی ساختار بازار و نشانه ای بالقوه از یک فرصت پیش رو هستند. به همین ترتیب ، نگاه کردن به الگوها در متن همیشه مفید است. این می تواند زمینه الگوی فنی موجود در نمودار باشد ، اما همچنین می تواند فضای گسترده تری در  بازار و سایر عوامل باشد.

به طور خلاصه ، مانند هر ابزار تجزیه و تحلیل بازار ، الگوهای شمعدان هنگامی که در ترکیب با تکنیک های دیگر استفاده می شود ، بیشترین کاربرد را دارند. اینها ممکن است شامل  روش ویکوف ،  نظریه موج الیوت و  نظریه داو باشد. همچنین می تواند شامل  شاخص های تجزیه و تحلیل فنی (TA) ، مانند  خطوط روند ،  میانگین متحرک ،  شاخص مقاومت نسبی (RSI) ،  RSI تصادفی ،  باند های بولینگر ،  ابرهای ایچیموکو ،  Parabolic SAR یا  MACD باشد.

الگوهای برگشتی صعودی

چکشی

الگوی شمعدانی با یک  فتیله در انتهای روند نزولی ، جایی که فتیله پایینی حداقل دو برابر بدن است.

یک چکش نشان می دهد که حتی اگر فشار فروش زیاد بود ، گاوها قیمت را تا نزدیک باز بازگرداندند. چکش می تواند قرمز یا سبز باشد ، اما چکش های سبز نشان دهنده واکنش شدید بازار گاوی است.

الگوی چکشی
الگوی چکشی

چکش معکوس

چکش معکوس نیز نامیده می شود ، دقیقاً مانند یک چکش است ، اما دارای یک فتیله بلند در بالای بدن است تا پایین. شبیه چکش ، اندازه فتیله فوقانی باید حداقل دو برابر بدن باشد. 

یک چکش معکوس در پایین روند نزولی رخ می دهد و ممکن است نشان دهنده یک برگشت بالقوه به سمت بالا باشد. فتیله فوقانی نشان می دهد که قیمت ادامه حرکت نزولی خود را متوقف کرده است ، حتی اگر فروشندگان در نهایت موفق به پایین آوردن آن در نزدیکی فضای باز شدند. به همین ترتیب ، چکش معکوس ممکن است نشان دهد که خریداران به زودی ممکن است کنترل بازار را بدست آورند. 

چکش معکوس
چکش معکوس

سه سرباز سفید

الگوی سه سرباز سفید از سه شمعدان سبز متوالی تشکیل شده است که همگی در بدنه شمع قبلی باز می شوند و در سطحی بالاتر از حد شمع قبلی بسته می شوند. 

در حالت ایده آل ، این شمعدان ها نباید دارای فتیله های طولانی مدت باشند ، این نشان می دهد که فشار خرید مداوم باعث افزایش قیمت می شود. از اندازه شمع ها و طول فتیله ها می توان برای قضاوت در مورد احتمال ادامه یا اصلاح احتمالی استفاده کرد.

سه سرباز سفید
سه سرباز سفید

حرامی صعودی

حرامی صعودی یک شمع قرمز بلند و به دنبال آن شمع سبز کوچکتری است که کاملاً در بدنه شمع قبلی موجود است.

حرامی صعودی می تواند طی دو یا چند روز آشکار شود و این الگویی است که نشان می دهد حرکت فروش در حال کند شدن است و ممکن است در حال پایان باشد.

حرامی صعودی
حرامی صعودی

الگوهای معکوس خرسی

آویزان

مرد آویزان معادل نزولی یک چکش است. به طور معمول در انتهای روند صعودی با بدنی کوچک و فتیله ای بلند و پایین شکل می گیرد. 

فتیله پایین نشان می دهد که فروش بالایی وجود دارد ، اما گاوها موفق شدند کنترل خود را پس بگیرند و قیمت را بالا ببرند. با در نظر گرفتن این نکته ، پس از روند صعودی طولانی مدت ، فروش ممکن است به عنوان هشداری مبنی بر اینکه گاوها به زودی کنترل بازار را از دست می دهند ، عمل کند.

مرد آویزان
مرد آویزان

ستاره دنباله دار

ستاره تیراندازی از یک شمعدان با یک فتیله بالایی بلند ، فتیله پایینی کم یا بدون آن ، و یک بدنه کوچک ساخته شده است ، ایده آل در نزدیکی سطح پایین. ستاره تیراندازی شکلی مشابه چکش وارونه دارد اما در پایان روند صعودی شکل می گیرد.

این نشان می دهد که بازار به بالاترین سطح رسیده است ، اما پس از آن فروشندگان کنترل خود را در دست گرفتند و قیمت را به پایین نزول دادند. برخی از معامله گران ترجیح می دهند تا چند شمعدان بعدی برای تایید الگو منتظر بمانند.

ستاره دنباله دار
ستاره دنباله دار

سه کلاغ سیاه

این سه کلاغ سیاه از سه شمعدان قرمز متوالی ساخته شده اند که در بدن شمع قبلی باز می شوند و در سطح پایین تر از شمع قبلی بسته می شوند.

معادل نزولی سه سرباز سفید. در حالت ایده آل ، این شمعدان ها نباید دارای فتیله های بلندتری باشند ، این نشان دهنده فشار فروش مداوم است که قیمت را پایین می آورد. از اندازه شمع ها و طول فتیله ها می توان برای قضاوت در مورد ادامه استفاده کرد.

سه کلاغ سیاه
سه کلاغ سیاه

حرامی خرس

حرامی نزولی یک شمع سبز بلند است و به دنبال آن یک شمع کوچک قرمز با بدنه ای کاملاً در بدن شمع قبلی قرار دارد.

حرامی نزولی می تواند طی دو یا چند روز آشکار شود ، در پایان روند صعودی ظاهر شود و ممکن است نشان دهد که فشار خرید در حال کاهش است.

حرامی خرس
حرامی خرس

پوشش ابر تیره

الگوی پوشش ابر تیره از یک شمع قرمز تشکیل شده است که در بالای قسمت شمع سبز قبلی باز می شود اما سپس در زیر نقطه میانی آن شمع بسته می شود.

اغلب می تواند با حجم زیاد همراه  باشد ، نشان می دهد که حرکت ممکن است از وارونه به سمت نزولی باشد. تاجران ممکن است برای تأیید الگو منتظر شمع قرمز سوم باشند.

پوشش ابر تیره
پوشش ابر تیره

الگوهای ادامه دهنده

افزایش سه روش

این الگو در یک روند صعودی اتفاق می افتد ، جایی که سه شمع قرمز متوالی با بدنه های کوچک با ادامه روند صعودی دنبال می شود. در حالت ایده آل ، شمع های قرمز نباید محدوده شمعدان قبلی را نقض کنند. 

ادامه با یک شمع سبز با بدن بزرگ تأیید می شود ، و نشان می دهد که گاوها دوباره کنترل روند را دست دارند.

افزایش سه روش
افزایش سه روش

سقوط سه روش

معکوس افزایش سه روش ، نشان دهنده ادامه روند نزولی است.

سقوط سه روش
سقوط سه روش

دوجی

دوجی زمانی تشکیل می شود که باز و بسته یکسان باشند (یا بسیار نزدیک به یکدیگر). قیمت می تواند از بالا و پایین فضای باز حرکت کند اما در نهایت در فضای باز یا نزدیک آن بسته می شود. به این ترتیب ، یک Doji ممکن است یک نقطه بلاتکلیفی بین خرید و فروش نیروها را نشان دهد. هنوز ، تفسیر یک Doji بستگی زیادی به زمینه دارد.

بسته به جایی که خط باز / بسته می افتد ، می توان یک Doji را چنین توصیف کرد:

Gravestone Doji – شمع معکوس خرس با یک فتیله بالایی بلند و نزدیک / پایین آن را باز / بسته کنید. 

دوجی
دوجی

Doji پا بلند – شمع بلاتکلیف با فتیله پایین و بالا و نزدیک نقطه میانی باز و بسته می شود.

دوج
دوج

Dragonfly Doji – یا شمع صعودی یا نزولی (بسته به زمینه) با فتیله پایین تر و باز / بسته شدن در نزدیکی بلندی.

دوج
دوج

طبق تعریف اولیه Doji ، باز و بسته باید دقیقاً یکسان باشد. اما ، اگر باز و بسته یکسان نباشند اما در عوض بسیار به هم نزدیک باشند چه؟ که به آن چرخش می گویند. با این حال ، از آنجا که بازارهای ارزهای رمزنگاری می توانند بسیار بی ثبات باشند ، یک Doji دقیقاً نادر است. به همین ترتیب ، صفحه چرخشی اغلب به جای Doji استفاده می شود.

الگوهای شمعدانی بر اساس شکاف قیمت

الگوهای شمعدانی در پرایس اکشن بسیار زیادی وجود دارد که از شکاف قیمت استفاده می کنند. شکاف قیمتی با تشکیل یک دارایی مالی در بالا یا پایین قیمت بسته شدن قبلی خود ایجاد می شود که باعث ایجاد شکاف بین دو شمعدان می شود. از آنجا که بازارهای ارزهای رمزنگاری بصورت شبانه روزی تجارت می کنند ، الگوهای مبتنی بر این نوع شکاف قیمت ها وجود ندارد. حتی در این صورت ، باز هم ممکن است شکاف قیمت در  بازارهای غیر نقدینگی وجود داشته باشد. با این حال ، از آنجا که آنها عمدتا به دلیل نقدینگی کم و اسپرد پیشنهادات بالا اتفاق می افتند  ، ممکن است به عنوان الگوهای عملی مفید نباشند.

کلام آخر

الگوهای شمعدانی در پرایس اکشن برای حداقل معامله گران برای معامله گر ضروری است ، حتی اگر مستقیماً آنها را در استراتژی معاملاتی خود وارد نکند.

اگرچه آنها بدون شک می توانند برای تحلیل بازارها مفید باشند ، اما باید به خاطر داشت که آنها بر اساس هیچ اصول علمی یا قانونی نیستند. آنها در عوض نیروهای خرید و فروش را منتقل می کنند و در نهایت بازارها را هدایت می کنند.

نظر و دیدگاه خودتون را در مورد این آموزش آکادمی بایننس از مجله  با ما درمیان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاهخانهحسابمجلات