اوکی اکسچنج

چگونه ارز دیجیتال خود را بسازیم؟

چگونه ارز دیجیتال خود را بسازیم؟


هنگام ایجاد یک ارز دیجیتال جدید، می توانید یک سکه یا یک توکن بسازید. سکه زنجیره بلوکی یا یک بلاکچین خود را دارد، در حالی که یک توکن بر روی یک شبکه از قبل ساخته شده آماده می شود . ارزهای دیجیتال برای امنیت و ماهیت غیرمتمرکز خود به بلاک چین ها متکی هستند.

ایجاد توکن به تخصص و تلاش کمتری نسبت به ساخت یک سکه رمزنگاری نیاز دارد. معمولاً برای ساخت یک سکه به تیمی از توسعه دهندگان و متخصصان نیاز است. و همینطور یک توکن به دانش فنی نیاز دارد، اما می‌توان آن‌ها را در عرض چند دقیقه با استفاده از بلاک‌چین‌های دیگر مانند اتریوم ، زنجیره هوشمند بایننس، سولانا و پولیگان ایجاد کرد. 

انتخاب توکن یا سکه بسته به قابلیت شخصی‌سازی و ابزاری که می‌خواهید ، تغییر می‌کند. به طور کلی، هزینه های مربوط به کار مورد نیاز مانند توسعه دهندگان خارجی و زمان بستگی دارد.

Ethereum و Binance Smart Chain از بلاک چین های محبوب برای ایجاد ارزهای دیجیتال هستند. می‌توانید از کدهای تعیین‌شده برای ایجاد توکن‌ها استفاده کنید ، زنجیره‌های جانبی یکی دیگر از گزینه‌های محبوب هستند زیرا سفارشی‌سازی بیشتری را با مزایای بلاک‌چین اصلی ارائه می‌کنند.

قبل از ایجاد ارز دیجیتال خود، باید کاربرد ، توکنومیک و وضعیت قانونی آن را در نظر بگیرید. پس از این، انتخاب بلاک چین، مکانیسم اجماع و معماری برای این مرحله از توسعه مورد نیاز است. در مرحله بعد، می توانید یک حسابرسی از پروژه خود و یک بررسی برای قانون نهایی را در نظر بگیرید. در حالی که تقریباً هر کسی می‌تواند یک ارز دیجیتال بسازد ، توسعه یک پروژه مستحکم به کار و تعهد جدی نیاز دارد.

محتویات

معرفی

ایده ایجاد ارز دیجیتال و موارد استفاده مخاطبان خود برای بسیاری از طرفداران ارز های دیجیتال ، یک ایده هیجان انگیز است. اما بهترین مکان برای شروع کار کجاست؟ در واقع راه های زیادی برای ایجاد سکه و توکن وجود دارد. هزینه ها و دانش نیز بر اساس پیچیدگی پروژه شما متفاوت است. اگر به فکر ایجاد ارز دیجیتال خود هستید، این مقاله اصول اولیه شروع کار را برای شما بیان می کند.

ارز رمزنگاری یا ارز دیجیتال چیست؟ (cryptocurrency)

یک نوع از دارایی های دیجیتال با موارد استفاده متعدد است. و در درجه اول راهی برای انتقال ارزش بین افراد به صورت دیجیتالی است، از جمله ارزش پولی، حقوق مالکیت یا حتی امتیازات رای دهی . Crypto به دلیل ریشه در فناوری بلاک چین با سایر سیستم های پرداخت دیجیتال متفاوت است . این اساس به ارزهای دیجیتال آزادی بیشتری از نهادهای مرکزی مانند دولت ها یا بانک ها می دهد.
بیت کوین یکی از معروف ترین نمونه ارز دیجیتال است. و یک مورد استفاده ساده برای انتقال ارزش پولی به هر کسی در سراسر جهان بدون نیاز به واسطه است . بلاک چین آن همه تراکنش ها را ثبت می کند و امنیت ، ثبات شبکه را تضمین می کند.

تفاوت بین سکه های رمزنگاری شده و توکن ها

رمزارزها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: سکه و توکن. تفاوت بین آنها ساده است. به عنوان مثال، سکه ها بلاک چین بومی خود را دارند، مانند بیت کوین و اتریوم که دارای بلاک چین و شبکه بومی خود می باشد. سکه ها معمولاً دارای یک ابزار خاص در کل شبکه هستند، مانند پرداخت هزینه تراکنش ، شرط بندی و یا شرکت در حاکمیت کل پروژه .
توکن ها بر روی بلاک چین های از قبل موجود ، ساخته می شوند. ممکن است نقش‌های مشابهی با سکه‌ها داشته باشند، اما توکن‌ها عمدتاً در پروژه‌های خود کاربرد دارند. به عنوان مثال پروژه  PancakeSwap که در زنجیره Binance هوشمند دارای توکن می باشد. که می‌توانید از آن برای پرداخت برای تراکنش‌های خاصی در اکوسیستم PancakeSwap استفاده کنید، مانند ضرب کردن توکن‌های غیرقابل تعویض یا بازی در قرعه‌کشی آنها. با این حال، CAKE بلاک چین خود را ندارد ، بنابراین نمی توان از آن در هر برنامه ای در سراسر BSC استفاده کرد. همین امر در مورد هزاران توکن ERC-20 صادر شده در بلاک چین اتریوم نیز صادق است . هر توکن بخشی از یک پروژه خاص با موارد استفاده متفاوت است.

ایجاد سکه های کریپتو در مقابل توکن ها

همانطور که گفته شد، ایجاد یک توکن بسیار ساده تر از ایجاد یک سکه است. یک سکه به شما نیاز دارد که بلاک چین را توسعه دهید و با موفقیت آن را بصورت پایدار حفظ کنید. شما می توانید یک زنجیره موجود دیگر را فورک کنید (یک کپی ایجاد کنید) ، اما این مشکل یافتن کاربران و اعتبار سنجی برای کمک به بقای شبکه شما را حل نمی کند. با این وجود، پتانسیل موفقیت با یک سکه جدید می تواند بالاتر از ساختن یک توکن باشد. در اینجا یک نمای کلی از دو گزینه آورده شده است:

سکه

توکن

روی شبکه بلاک چین خود اجرا می شود

می تواند بر روی بلاک چین های موجود با پایگاه کاربری مستقر ساخته شود

به دانش پیشرفته بلاک چین و مهارت های کدنویسی نیاز دارد

ایجاد نسبتاً ساده با ابزارهای از قبل موجود و کد منبع باز

توسعه بلاک چین هزینه بیشتری دارد و زمان می برد

توسعه توکن سریعتر، ساده تر و نسبتاً ارزان است

ایجاد یک سکه

اگر می خواهید بلاک چین خود را توسعه دهید، ایجاد یک سکه جدید می تواند زمان زیادی را از شما بگیرد. با این حال، فورک کردن یک بلاک چین قبلی می تواند به سرعت انجام شود و به عنوان پایه ای برای سکه جدید شما استفاده شود. بیت کوین کش (BCH) یکی از نمونه های پروژه فورکی است. برای انجام این کار، همچنان به دانش فنی و کدنویسی بلاک چین نیاز دارید. موفقیت پروژه شما همچنین به جذب کاربران جدید به شبکه بلاک چین بستگی دارد که یک ابر چالش است.

ایجاد توکن

ایجاد یک توکن در یک بلاک چین موجود می تواند اعتبار و امنیت آن را افزایش دهد. در حالی که کنترل کاملی بر تمام جنبه های توکن خود نخواهید داشت، هنوز سفارشی سازی های زیادی در دسترس است. وب سایت ها و ابزارهای مختلفی برای ایجاد توکن خود، به خصوص در BSC و Ethereum وجود دارد.

آیا باید یک سکه یا یک توکن برای پروژه خود ایجاد کنم؟

یک توکن معمولاً برای برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) یا بازی‌های برای کسب درآمد کافی است . هر دو BSC و Ethereum دارای انعطاف پذیری و آزادی زیادی برای توسعه دهندگان برای کار با آن هستند. 

اگر می‌خواهید محدودیت‌های کاری که یک سکه یا یک بلاک چین انجام می‌دهد را کنار بگذارید، احتمالاً ایجاد یک سکه با بلاک چین خودش بهتر است. ایجاد یک بلاک چین و سکه مطمئنا سخت تر از صدور رمز ارز است. اما اگر به درستی انجام شود، می‌تواند نوآوری‌ها و امکانات جدیدی را به همراه داشته باشد. زنجیره هوشمند بایننس، اتریوم، سولانا و پالیگان نمونه های خوبی از یک سکه پایدار و مورد تائید هستند. 

با این حال، هر دو گزینه برای موفقیت به کار سخت همراه با دانش فنی، اقتصادی بازار ارز دیجیتال نیاز دارند.

راه حل های برتر برای ایجاد ارزهای دیجیتال

برخی از محبوب ترین راه حل ها برای ایجاد ارزهای دیجیتال BSC، Ethereum و Solana هستند. تمام این شبکه ها راه هایی را برای ساخت انواع توکن ها بر اساس استانداردهای از پیش موجود ارائه می دهند. استانداردهای توکن BEP-20 و ERC-20 نمونه هایی هستند که تقریباً هر ارائه دهنده کیف پول رمزنگاری می تواند از آنها پشتیبانی کند.
ERC-20 متعلق به بلاک چین اتریوم است، در حالی که BEP-20 بخشی از زنجیره هوشمند بایننس (BSC) است. هر دو شبکه اجازه ایجاد و سفارشی سازی قراردادهای هوشمند را می دهند که به شما امکان می دهد توکن ها و برنامه های غیرمتمرکز خود را ایجاد کنید به اختصار DApps . با DApps، می توانید اکوسیستمی ایجاد کنید که موارد استفاده و عملکرد بیشتری را برای توکن شما فراهم کند.
شما همچنین می تواند در نگاه sidechains که امنیت زنجیره ای بزرگتر مانند Ethereum و یا استفاده از Polkadot بلکه ارائه برخی از سفارشی. شبکه Polygon به اتریوم متصل است و تجربه مشابهی را ارائه می‌کند، اما استفاده از آن ارزان‌تر و سریع‌تر است.
پس از انتخاب یک بلاک چین، به روشی برای ایجاد توکن خود نیاز دارید. با BSC و سایر بلاک چین‌هایی که مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم هستند ، این فرآیند نسبتاً ساده است. همچنین می‌توانید ابزارهای آماده‌ای را پیدا کنید که بر اساس پارامترها و قوانینی که ارائه می‌دهید، توکن‌ها را ایجاد می‌کنند. اینها معمولاً پولی هستند، اما برای کاربرانی که با قراردادهای هوشمند آشنا نیستند، گزینه کاربردی تری هستند .
اگر می خواهید بلاک چین و سکه خود را بسازید، احتمالاً به تیمی از توسعه دهندگان بلاک چین و متخصصان این صنعت نیاز خواهید داشت. حتی اگر به فورک کردن یک بلاک چین مانند اتریوم یا بیت کوین نگاه کنید، هنوز مقدار زیادی کار برای راه اندازی شبکه شما لازم است. این امر شامل تشویق کاربران به عمل به عنوان اعتباربخش و اجرای گره‌ها برای حفظ بلاک چین است.

مواردی که باید هنگام طراحی ارز دیجیتال خود در نظر بگیرید

جدا از انتخاب های واضحی مانند بلاک چین یا ایجاد یک سکه یا توکن، چند حوزه کلیدی دیگر وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

کاربرد ارز دیجیتال خود را تعریف کنید

رمزارزها می توانند نقش های زیادی ایفا کنند. برخی مانند کلید برای دسترسی به خدمات عمل می کنند. برخی دیگر حتی نشان دهنده سهام یا سایر دارایی های مالی هستند . برای درک و ترسیم فرآیند ایجاد رمزنگاری خود، باید ویژگی های آن را از ابتدا تعریف کنید.

توکنومیک خود را طراحی کنید

توکنومیکس، اقتصادی است که بر کریپتو شما حاکم است، مانند مقدار عرضه کل، روش توزیع و قیمت گذاری اولیه. اگر توکنومیک درست نباشد و کاربران برای خرید ارز دیجیتال انگیزه نداشته باشند، یک ایده خوب ممکن است حتی شکست بخورد. به عنوان مثال، اگر یک استیبل کوین ایجاد می‌کنید اما نمی‌توانید آن را به درستی متصل کنید، هیچ‌کس تمایلی به خرید یا نگه داشتن آن نخواهد داشت.

موارد مطابقت قانونی آن را بررسی کنید

کشورهای سراسر جهان قوانین و قوانین خاص خود را در مورد ارزهای دیجیتال دارند. برخی از حوزه های قضایی حتی ممکن است استفاده از ارزهای دیجیتال را ممنوع کنند. به طور کامل تعهدات قانونی خود و هر مشکلی را که ممکن است با انطباق دارید در نظر بگیرید.

راه حل 6 مرحله جامع برای ساخت ارز دیجیتال خود ایجاد کنید ؛

اگر فقط یک نشانه ایجاد می کنید، همه مراحل آموزش زیر اعمال نمی شود. آنچه مهمتر است سه مرحله طراحی بالا است. بیشتر دستورالعمل‌های ما ابتدا اصول اولیه ایجاد یک بلاک چین را قبل از ضرب سکه شما پوشش می‌دهند.

1. یک پلتفرم بلاک چین مناسب انتخاب کنید

برای یک توکن، باید بلاک چینی را انتخاب کنید تا رمزنگاری خود را بر روی آن ضرب کنید. BSC و Etheruem گزینه های محبوبی هستند، اما زنجیره های جانبی نیز می توانند ایده خوبی باشند. برای ایجاد سکه خود، باید به طراحی یا استخدام فردی برای ایجاد یک بلاک چین سفارشی فکر کنید.

2. مکانیزم اجماع را انتخاب کنید

اگر در حال ایجاد بلاک چین خود هستید یا مطمئن نیستید که کدام یک را برای توکن خود انتخاب کنید، به مکانیسم اجماع مورد نظر خود فکر  کنید. این مکانیسم‌ها تعیین می‌کنند که شرکت‌کنندگان چگونه تراکنش‌های شبکه را تایید و اعتبار می‌دهند. بیشتر بلاک چین‌ها از Proof of Stake استفاده می‌کنند  ، زیرا نیازمندی‌های سخت‌افزاری پایین و تنوع‌های مختلف زیادی دارد. اثبات کار ، همانطور که در بیت‌کوین استفاده می‌شود، توسط برخی امن‌تر تلقی می‌شود، اما نگهداری آن اغلب گران است و دوستدار محیط‌زیست نیست.

3. معماری بلاک چین خود را طراحی کنید

این مرحله تنها زمانی مورد نیاز است که در حال ایجاد یک سکه هستید. هر بلاک چینی به مردم اجازه نمی دهد تا تراکنش ها را تأیید کنند یا گره ها را اجرا کنند. تصمیم بین داشتن یک  بلاک چین خصوصی، عمومی، مجاز یا بدون مجوز مهم است. معماری بلاک چین شما بستگی به تلاش سکه و پروژه شما دارد. به عنوان مثال، یک شرکت یا کشوری که یک سکه ایجاد می کند ممکن است یک بلاک چین خصوصی را برای کنترل بیشتر اجرا کند.

4. توسعه بلاک چین را آغاز کنید

مگر اینکه دانش توسعه تخصصی داشته باشید، برای ایجاد ایده های خود به کمک خارجی نیاز دارید. هنگامی که بلاک چین در یک محیط زنده اجرا می شود، تغییر مفاهیم و قوانین اصلی آن بسیار دشوار است. از یک شبکه آزمایشی استفاده کنید تا مطمئن شوید که همه چیز طبق برنامه کار می کند و به طور ایده آل با یک تیم توسعه دهنده برای ساخت بلاک چین خود همکاری کنید. 

5. رمزارز و کد آن را حسابرسی کنید

شرکت‌های حسابرسی مانند Certik می‌توانند کد بلاک چین و ارز دیجیتال آن را بررسی کنند تا هر گونه آسیب‌پذیری را جستجو کنند. سپس می توانید ممیزی را به صورت عمومی منتشر کنید و همچنین بر اساس یافته های آن عمل کنید. این فرآیند برای شما به‌عنوان سازنده و هر کاربر یا سرمایه‌گذار بالقوه، تضمین‌های ایمنی را فراهم می‌کند. 

6. جنبه های قانونی را دوباره بررسی کنید

اکنون که بلاک چین خود را راه اندازی کرده اید و آماده ضرب ارز دیجیتال خود هستید، بهتر است از مشاوره حقوقی متخصص بخواهید تا بررسی کنید که آیا نیاز به درخواست مجوز دارید یا خیر. باز هم، رسیدن به این مرحله به تنهایی دشوار است و نیاز به کمک خارجی دارد.

7. ارز دیجیتال خود را ضرب کنید

چه در حال ایجاد یک توکن یا سکه باشید، در برخی مواقع باید ارز دیجیتال را ضرب کنید. روش دقیق بر اساس توکنومیک شما متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، توکن های عرضه ثابت معمولاً از طریق یک قرارداد هوشمند به صورت یکجا ساخته می شوند. سکه هایی مانند بیت کوین به تدریج ضرب می شوند، زیرا ماینرها بلوک های جدید تراکنش ها را تأیید می کنند.

آموزش ساخت (زنجیره هوشمند بایننس) توکن BEP-20

برای ایجاد یک توکن ساده BEP-20، به مهارت های اساسی کدنویسی برای استقرار یک قرارداد هوشمند در زنجیره هوشمند Binance نیاز دارید. همچنین باید MetaMask را نصب کرده و مقداری BNB در کیف پول خود داشته باشید تا هزینه های گاز را پرداخت کنید.

1. مطمئن شوید که شبکه اصلی BSC به MetaMask اضافه شده است. می توانید دستورالعمل های دقیق را در راهنمای اتصال MetaMask به زنجیره هوشمند Binance بیابید .
2. به Remix بروید ، یک برنامه آنلاین برای توسعه و استقرار قراردادهای هوشمند بر روی بلاک چین هایی که با ماشین مجازی اتریوم سازگار هستند. روی پوشه [contracts] کلیک راست کرده و روی [New File] کلیک کنید.
نحوه ایجاد توکن BEP-20
نحوه ایجاد توکن BEP-20
3. نام فایل را BEP20.sol بگذارید.
نحوه ایجاد توکن BEP-20
نحوه ایجاد توکن BEP-20
4. مطمئن شوید که زبان برنامه نویسی را به عنوان [Solidity] تنظیم کرده اید، در غیر این صورت قرارداد هوشمند شما کار نخواهد کرد. می توانید این کار را با کلیک کردن بر روی نماد زیر در سمت راست انجام دهید.
چگونه ارز دیجیتال خود را بسازیم؟
چگونه ارز دیجیتال خود را بسازیم؟
5. کپی BEP-20 کد قرارداد های هوشمند خود را به فایل خود را می توانید اطلاعات بیشتری در مورد پارامترها و عملکردهای کد در GitHub بیابید .

6. نام، نماد، اعشار و totalSupply را برای سکه خود تغییر دهید. در اینجا ما بایننس آکادمی کوین (BAC) را به عنوان مثال با 18 رقم اعشار و مجموع عرضه 100,000,000 انتخاب کرده‌ایم. فراموش نکنید که به اندازه کافی 0 اضافه کنید تا 18 رقم اعشار را پوشش دهد.

7. در مرحله بعد، باید قرارداد هوشمند را کامپایل کنید. روی نماد نشان داده شده در زیر در سمت چپ صفحه کلیک کنید، [Auto compile] و [Enable optimization] را علامت بزنید، سپس روی دکمه [Compile] کلیک کنید.
8. برای کپی کردن ABI قرارداد، روی دکمه [ABI] کلیک کنید.
9.  روی نماد مشخص شده در زیر در سمت چپ صفحه کلیک کنید. [Injected Web3] را به عنوان محیط خود انتخاب کنید و سپس به MetaMask اجازه دهید به Remix متصل شود. در نهایت، مطمئن شوید که قرارداد BEP20 خود را قبل از کلیک بر روی [استقرار] انتخاب کرده اید.
10. اکنون باید هزینه تراکنش را از طریق MetaMask بپردازید تا قرارداد را در بلاکچین مستقر کنید. هنگامی که قرارداد هوشمند فعال شد، باید کد منبع قرارداد خود را تأیید و منتشر کنید. 

آدرس قرارداد را در BscScan کپی کنید، [Solidity (Single)] را به عنوان نوع کامپایلر انتخاب کنید و با نسخه کامپایلر استفاده شده در مرحله 7 مطابقت دهید.

11. سپس، روی BEP20.sol در Remix راست کلیک کرده و [Flatten] را فشار دهید. سپس باید به Remix اجازه دهید تا کد را صاف کند.

12. کد را از BEP20_flat.sol خود در فیلد کپی کنید و مطمئن شوید که [Optimization] روی Yes تنظیم شده است. اکنون روی [Verify and Publish] در پایین صفحه کلیک کنید.

13. اکنون صفحه نمایش موفقی را مشاهده خواهید کرد. با کد تایید شده، می توانید توکن خود را از طریق BscScan با استفاده از فراخوانی _mint پیاده سازی شده در قرارداد، ضرب کنید. به آدرس قرارداد در BscScan بروید و روی [Write Contract] کلیک کنید، سپس روی [Connect to Web3] کلیک کنید تا حساب MetaMask خود را متصل کنید.

14. صفحه را به سمت پایین به بخش Mint بروید و تعداد نشانه هایی را که می خواهید ضرب کنید وارد کنید. ما 100,000,000 BAC را می‌زنیم. فراموش نکنید که اعداد اعشاری را نیز اضافه کنید، در این مورد 18. روی [Write] کلیک کنید و هزینه را در MetaMask پرداخت کنید.

15. اکنون باید ببینید که توکن ها ضرب شده و به کیف پولی که قرارداد هوشمند را ایجاد کرده ارسال شده است.

چگونه ارز دیجیتال خود را در لیست قرار دهیم

فهرست کردن سکه یا توکن شما در صرافی ارزهای دیجیتال مانند بایننس می تواند آن را به طور ایمن و منظم به مخاطبان بیشتری معرفی کند. اگر موفق به ایجاد و توسعه یک پروژه ارزهای دیجیتال قوی شده‌اید، می‌توانید فرم‌های درخواست آنلاین Binance را برای یک فهرست مستقیم و/یا توزیع در  Launchpad/Launchpool پر کنید .
هر ارز رمزنگاری شده از طریق یک فرآیند دقیق بررسی دقیق انجام می شود، و شما باید به طور مرتب بایننس را از پیشرفت خود در طول برنامه به روز کنید. همچنین باید  BNB و  BUSD را در اکوسیستم ارز دیجیتال خود بپذیرید ، مانند ارائه آنها به عنوان  نقدینگی یا پذیرش آنها در طول  عرضه اولیه سکه (ICO) یا فروش توکن.

هزینه ساخت و ایجاد ارز دیجیتال

هزینه های مربوط به روش ها و تنظیماتی که انتخاب می کنید مرتبط است. اگر در حال ایجاد یک سکه و بلاک چین هستید، احتمالاً باید طی چند ماه به کل تیم پول پرداخت کنید. ممیزی کد از یک تیم قابل اعتماد نیز می تواند حدود 15000 دلار (USD) هزینه داشته باشد. در ارزان ترین حالت، یک توکن ساده در BSC را می توان با 50 دلار انجام داد. وقتی این را میانگین می گیریم، برای ایجاد یک ارز دیجیتال با شانس موفقیت، احتمالاً باید هزاران دلار برای ایجاد، بازاریابی و ایجاد جامعه هزینه کنید.

کلام پایانی

اگر تصمیم دارید ارز دیجیتال خود را بسازید، مطمئن شوید که از اطلاعات ما فقط به عنوان نقطه شروع استفاده کنید. این یک موضوع عمیق است که برای درک کامل آن زمان زیادی طول می کشد. فراتر از ایجاد توکن یا سکه، باید به موفقیت پس از عرضه نیز فکر کنید. مطالعه پروژه‌های دیگر و راه‌اندازی آن‌ها برای دیدن اینکه چه چیزی خوب کار می‌کند و چه چیزی مفید نیست، می‌تواند به ایجاد ارز دیجیتال خود کمک کند.

مقالات مرتبط :

در زیر می توانید هر یک از اکوسیستم های ارز دیجیتال که دارای قابلیت ساخت توکن و قراردادهوشمند می باشند ، هریک را جداگانه آشنا شده و به صورت کامل بررسی کنید.

نظر و دیدگاه خودتون را در مورد این آموزش آکادمی بایننس از مجله  با ما درمیان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاهخانهحسابمجلات