اوکی اکسچنج

موارد استفاده از بلاک چین

موارد استفاده از بلاک چین


ایده های بلاک چین ابتدا در سال 1991 شکل گرفت ، اما تا زمانی که بیت کوین در سال 2009 توسعه نیافت ، این فناوری توجه بیشتری را به خود جلب نکرد. بیت کوین توسط شخص یا گروهی از افراد با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است . اگرچه هنوز دقیقاً مشخص نیست که ساتوشی ناکاموتو کیست ، اما نوآوری تکنولوژیکی آنها تأثیر بسزایی در نحوه ایجاد و استفاده جهان از پول داشته است.
اکثر بلاک چین ها به عنوان دفتر کل توزیع شده عمل می کنند که داده های دیجیتال را با استفاده از رمزنگاری ثبت و محافظت می کند. این فناوری اغلب در شبکه های ارزهای دیجیتال (ارزهای رمزنگاری شده) استفاده می شود ، اما طبیعت غیر متمرکز و ایمن آن نیز آن را به ابزاری قدرتمند برای بسیاری از صنایع دیگر تبدیل کرده است.

با افزایش فضای ارزهای رمزنگاری شده و بهبود راه حل های مبتنی بر بلاک چین ، یادگیری نحوه استفاده از این فناوری نوآورانه در سناریوهای مختلف بسیار مهم است.

با حذف نیاز به اعتماد و امنیت گران ، بلاک چین کارآیی بالاتری را ارائه می دهد. علاوه بر این ، شبکه غیر متمرکز می تواند به عنوان یک پایگاه داده شفاف پیکربندی شود ، که توسط همه شرکت کنندگان قابل مشاهده است. از این نظر ، فناوری بلاک چین توانایی ایجاد یک رکورد توزیع شده اما یکپارچه را فراهم می کند. این فرصت هایی را برای بهبود عملکرد و امنیت در بسیاری از صنایع و سازمان ها (به عنوان مثال خیریه ، زنجیره تامین ، مراقبت های بهداشتی و غیره) ارائه می دهد.

امور خیریه

بسیاری از سازمان های خیریه ؛ در سراسر جهان برای مقابله با چالش های مدیریت منابع ، شفافیت عملیاتی و حکمرانی موثر تلاش می کنند. فناوری بلاک چین مطمئناً می تواند به این پایه ها کمک کند تا روند دریافت و مدیریت وجوه را بهینه کنند.

ما در حال حاضر چند نمونه قابل توجه از ادغام فناوری بلاک چین در امور خیریه داریم . به عنوان مثال ، بنیاد خیریه Blockchain (BCF) یک سازمان غیر انتفاعی است که در راستای اهداف توسعه پایدار برای مبارزه با فقر و نابرابری فعالیت می کند ، و هدف آن این است که خیرخواهی با فناوری بلاک چین را در سراسر جهان فعال کند.

زنجیره تامین

اکثر شبکه های زنجیره تامین از نظر شفافیت و کارایی با موانع زیادی روبرو هستند. سیستم مدیریت فعلی هنوز به اعتماد بستگی دارد و با ایجاد یکپارچگی مناسب بین شرکتها و طرفهای درگیر فاصله دارد. از فناوری بلاک چین می توان برای ردیابی کل فرایند ایجاد و توزیع مواد در یک شبکه زنجیره تامین استفاده کرد. یک پایگاه داده توزیع شده می تواند برای ثبت ایمن هرگونه اطلاعات مرتبط ، اطمینان از اصالت محصولات و همچنین شفافیت پرداخت ها و حمل و نقل مناسب باشد.

مراقبت های بهداشتی

تنگناهای عملیاتی ، خطاهای داده و بوروکراسی یکی از نگرانی های مهم صنعت مراقبت های بهداشتی است. بلاک چین موارد متعددی در مراقبت های بهداشتی دارد ، از جمله ردیابی داروها از طریق زنجیره تامین و مدیریت داده های بیماران.

علاوه بر این ، بلاک چین ممکن است مزایای امنیتی قابل توجهی را برای بیمارستان ها به ارمغان آورد ، زیرا این موسسات اغلب به دلیل ارزش بالای داده هایی که در اختیار دارند و قابلیت اعتماد بالای آنها به آن مورد حمله هکرها قرار می گیرند.

شرکت ها در حال استفاده از بلاک چین به عنوان راهی برای ذخیره سوابق دیجیتالی سلامت هستند. چنین راه حل هایی می توانند هزینه های کلی را کاهش داده و در عین حال حریم خصوصی و دقت داده ها را نیز افزایش دهند.

پرداخت حق امتیاز

موسیقیدانان ، سازندگان بازی های ویدئویی و به طور کلی هنرمندان به دلیل دزدی دریایی دیجیتالی ، رابطه ناعادلانه با آژانس های شخص ثالث یا صرفاً به دلیل عدم پرداخت حق امتیاز سررسید ، برای بدست آوردن دستمزد خود تلاش می کنند.

از فناوری بلاک چین می توان برای ایجاد بستری استفاده کرد که در آن استعدادهای خلاق دارای سوابق تغییر ناپذیر و شفاف در مورد افرادی هستند که از محتوای خود اجاره ، خرید و/یا استفاده می کنند. چنین بستری همچنین می تواند پرداخت ها را از طریق قراردادهای هوشمند -که اساساً قراردادهای دیجیتالی خودگردان هستند- تسهیل کند .

حکومت

فناوری بلاک چین می تواند با مدیریت شبکه ها و عملیات به شیوه ای دموکراتیک تر ، عادلانه و ایمن ، مدیریت را در بخش های مختلف مختلف تا حد زیادی بهبود بخشد. سیستم های مبتنی بر بلاک چین ممکن است به عنوان ابزاری برای از بین بردن تقلب در رای گیری و نیاز به اعتماد در طول انتخابات یا سایر فرایندهای قانون اساسی به کار گرفته شوند. آنها همچنین ممکن است به عنوان سلاحی قدرتمند در برابر فساد ، افزایش داده و قابلیت ردیابی داده ها در سناریوهای مختلف ، از جمع آوری مالیات گرفته تا توزیع کمک های مالی مورد استفاده قرار گیرند.

راه حل های پرداخت و dApps

وقتی صحبت از ارسال پول به سراسر جهان می شود ، فناوری بلاک چین قبلاً بسیار کارآمد بوده است. ارسال ارزهای رمزنگاری شده به دوستان ، خانواده ها و دیگران در سراسر جهان در مقایسه با آنچه بانک های متمرکز و راه حل های پرداخت ارائه می دهند ، ارزان تر و سریعتر است.

علاوه بر این ، وب سایت ها و برنامه های متمرکز به کاربران کنترل داده های خود را نمی دهند و اغلب با توجه به ارزش واقعی آنها برای پلت فرم به آنها پاداش نمی دهند. برنامه های غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین ( dApps ) از واسطه استفاده می کنند و به کاربران این امکان را می دهند تا از هزینه های کمتر ، مشوق های بهتر و کارآیی بیشتر تراکنش ها برخوردار شوند ، در حالی که می توانند پول دیجیتالی ارسال و دریافت کنند.

همانطور که ویتالیک بوترین قبلاً گفت ، راه حل های بلاک چین به افراد اجازه می دهد تا مستقیماً با یکدیگر کار کنند و نیاز به واسطه ها یا سیستم های متمرکز را برطرف کنند.

“در حالی که اکثر فناوری ها تمایل دارند که کارگران حاشیه ای را در انجام کارهای مهم خودکار کنند ، بلاک چین ها مرکز را خودکار می کنند. بلاک چین به جای این که راننده تاکسی را از کار بیکار کند ، Uber را از کار بیکار کرده و به رانندگان تاکسی اجازه می دهد مستقیماً با مشتری کار کنند. “

اینترنت اشیاء (IoT)

بلاک چین و اینترنت اشیا (IoT) یک بازی طبیعی هستند. بلاک چین یک فناوری غیر متمرکز است و شبکه های اینترنت اشیا اغلب برای جمع آوری داده ها از منابع جدا از هم استفاده می شوند.

بلاکچین به سازمان ها اجازه می دهد دفترچه تغییر ناپذیر و شفاف دستگاه های اینترنت اشیا ، داده های جمع آوری شده و تعاملات بین یکدیگر را حفظ کنند. در میان ویژگی های امنیتی و برنامه های کاربردی ارزهای رمزنگاری شده ، بلاک چین بستری ایده آل برای معاملات ماشین به ماشین (M2M) ارائه می دهد.

از آنجا که بلاک چین یک فناوری مبتنی بر تسهیل معاملات دقیق و ایمن است ، فقط منطقی است که برای اطمینان از پاسخگویی و صحت و امنیت داده ها با IoT ادغام شده است. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت ها منابع زیادی را در یک شبکه اینترنت اشیا با فناوری بلاک چین قرار داده اند.

کلام پایانی

به عنوان فناوری دفتر کل توزیع شده ، بلاک چین این قابلیت را دارد که امنیت ، شفافیت ، پاسخگویی و کارآیی بیشتری را به شبکه ها و سازمان ها ارائه دهد. این فناوری حریم خصوصی را افزایش می دهد و نیاز به اعتماد را برطرف می کند. همچنین یک اینترنت با ارزش ایجاد می کند که در آن کاربران می توانند معاملات همتا به همتا بدون مرز را انجام دهند.

به همین دلیل است که فناوری بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده نه تنها برای ماندن در اینجا هستند ، بلکه می توانند همه صنایع و جنبه های زندگی را از مالی ، کشاورزی و داده های بزرگ به دولت ، رای گیری و قانون تبدیل کنند.

نظر و دیدگاه خودتون را در مورد این آموزش آکادمی بایننس از مجله  با ما درمیان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاهخانهحسابمجلات