اوکی اکسچنج

متاورس چیست؟

متاورس چیست؟


متاورس چیست؟

متاورس مفهومی از یک جهان دائمی، آنلاین و سه بعدی است که چندین فضای مجازی مختلف را ترکیب می کند. می توانید آن را به عنوان یک تکرار اینترنت در آینده در نظر بگیرید. متاورس به کاربران این امکان را می دهد که در این فضاهای سه بعدی با هم کار، ملاقات، بازی و معاشرت کنند.

متاورس به طور کامل وجود ندارد، اما برخی از پلتفرم ها حاوی عناصر متاورژن مانند هستند. بازی های ویدیویی در حال حاضر نزدیک ترین تجربه متاورس را ارائه می دهند. توسعه دهندگان از طریق میزبانی رویدادهای درون بازی و ایجاد اقتصادهای مجازی، مرزهای بازی را جابجا کرده اند.

اگرچه لازم نیست، ارزهای رمزپایه می توانند برای یک متاورس مناسب باشند. آنها امکان ایجاد یک اقتصاد دیجیتال با انواع مختلف توکن های کاربردی و کلکسیون های مجازی (NFT) را فراهم می کنند. متاورس همچنین از استفاده از کیف پول های رمزنگاری مانند Trust Wallet و MetaMask سود می برد. همچنین، فناوری بلاک چین می تواند سیستم های حاکمیتی شفاف و قابل اعتمادی را ارائه دهد.

بلاک چین، برنامه های کاربردی مشابه متاورس در حال حاضر وجود دارد و درآمد قابل زندگی را برای مردم فراهم می کند. Axie Infinity یکی از بازی‌های سودآور است که بسیاری از کاربران برای حمایت از درآمد خود بازی می‌کنند. SecondLive و Decentraland نمونه های دیگری از ترکیب موفقیت آمیز دنیای بلاک چین و اپلیکیشن های واقعیت مجازی هستند.

وقتی به آینده نگاه می کنیم، غول های بزرگ فناوری در تلاش هستند تا راه را پیش ببرند. با این حال، جنبه های غیرمتمرکز صنعت بلاک چین به بازیکنان کوچکتر اجازه می دهد تا در توسعه متاورس نیز مشارکت کنند.

معرفی

ارتباطات بین دنیای مالی، مجازی و فیزیکی به طور فزاینده ای مرتبط شده است. دستگاه‌هایی که برای مدیریت زندگی‌مان استفاده می‌کنیم، تقریباً با فشار یک دکمه به هر چیزی که می‌خواهیم دسترسی پیدا می‌کنیم. اکوسیستم کریپتو نیز از این امر در امان نمانده است. NFTها، بازی‌های بلاک چین و پرداخت‌های رمزنگاری دیگر فقط به گیک‌های رمزنگاری محدود نمی‌شوند. اکنون همه آنها به عنوان بخشی از یک متاورز در حال توسعه به راحتی در دسترس هستند.

تعریف متاورس چیست؟

متاورس مفهومی از فضای مجازی سه بعدی آنلاین است که کاربران را در تمام جنبه های زندگیشان به هم متصل می کند. این پلتفرم‌های متعددی را به هم متصل می‌کند، شبیه به اینترنت حاوی وب‌سایت‌های مختلف که از طریق یک مرورگر قابل دسترسی هستند. 

این مفهوم در رمان علمی تخیلی Snow Crash اثر نیل استفنسون توسعه یافت. با این حال، در حالی که ایده یک متاورس زمانی تخیلی بود، اکنون به نظر می رسد که می تواند در آینده به واقعیت تبدیل شود.

متاورس توسط واقعیت افزوده هدایت می شود و هر کاربر یک شخصیت یا آواتار را کنترل می کند. به عنوان مثال، ممکن است با یک هدست واقعیت مجازی Oculus در دفتر مجازی خود در یک جلسه واقعیت ترکیبی شرکت کنید، کار را به پایان برسانید و در یک بازی مبتنی بر بلاک چین استراحت کنید و سپس سبد ارزهای دیجیتال و امور مالی خود را در داخل متاورس مدیریت کنید .
در حال حاضر می توانید برخی از جنبه های متاورس را در دنیای بازی های ویدیویی مجازی موجود مشاهده کنید. بازی هایی مانند Second Life و Fortnite یا ابزارهای اجتماعی کاری مانند Gather.town عناصر متعددی از زندگی ما را در دنیای آنلاین گرد هم می آورند. در حالی که این برنامه ها متاورس نیستند، اما تا حدودی مشابه هستند. متاوره هنوز وجود ندارد. 

متاورس علاوه بر پشتیبانی از بازی یا رسانه های اجتماعی، اقتصاد، هویت دیجیتال، حکومت غیرمتمرکز و سایر برنامه ها را با هم ترکیب می کند. حتی امروزه، ایجاد کاربر و مالکیت اقلام و ارزهای ارزشمند به ایجاد یک متاورز واحد و متحد کمک می کند. همه این ویژگی ها پتانسیل بلاک چین را برای تقویت این فناوری آینده فراهم می کند.

چرا بازی های ویدیویی با متاورژن مرتبط هستند؟

به دلیل تأکید بر واقعیت مجازی سه بعدی، بازی های ویدیویی نزدیک ترین تجربه متاورس در حال حاضر را ارائه می دهند. این نکته فقط به این دلیل نیست که آنها سه بعدی هستند. بازی‌های ویدیویی اکنون خدمات و ویژگی‌هایی را ارائه می‌کنند که به دیگر جنبه‌های زندگی ما می‌رسند. بازی ویدیویی Roblox حتی میزبان رویدادهای مجازی مانند کنسرت و ملاقات است. بازیکنان دیگر فقط بازی را انجام نمی دهند. از آن برای سایر فعالیت ها و بخش هایی از زندگی خود در «فضای مجازی» نیز استفاده می کنند. به عنوان مثال، در بازی چند نفره Fortnite، 12.3 میلیون بازیکن در تور مجازی موسیقی درون بازی تراویس اسکات شرکت کردند.

رمزارز چگونه در متاورس قرار می گیرد؟

بازی جنبه سه بعدی متاورس را فراهم می کند اما همه چیزهایی را که در دنیای مجازی که می تواند تمام جنبه های زندگی را پوشش دهد، مورد نیاز است را پوشش نمی دهد. Crypto می‌تواند سایر بخش‌های کلیدی مورد نیاز، مانند گواهی دیجیتالی مالکیت، انتقال ارزش، حاکمیت و دسترسی را ارائه دهد. اما اینها دقیقا به چه معنا هستند؟

اگر در آینده کار کنیم، معاشرت کنیم و حتی اقلام مجازی را در متاورس بخریم، به روشی مطمئن برای نشان دادن مالکیت نیاز داریم. ما همچنین باید در انتقال این اقلام و پول در اطراف متاورس احساس امنیت کنیم. در نهایت، ما همچنین می خواهیم در تصمیم گیری هایی که در متاوره اتفاق می افتد نقشی ایفا کنیم، اگر بخش بزرگی از زندگی ما باشد.

برخی از بازی‌های ویدیویی از قبل دارای راه‌حل‌های اساسی هستند، اما بسیاری از توسعه‌دهندگان از رمزنگاری و بلاک چین به‌عنوان گزینه بهتری استفاده می‌کنند. بلاک چین روشی غیرمتمرکز و شفاف برای برخورد با موضوعات ارائه می دهد، در حالی که توسعه بازی های ویدیویی متمرکز تر است.

توسعه دهندگان بلاک چین نیز از دنیای بازی های ویدیویی نیز تاثیر می گذارند. گیمیفیکیشن در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و GameFi رایج است. به نظر می رسد در آینده به اندازه کافی شباهت وجود خواهد داشت که ممکن است این دو جهان حتی بیشتر یکپارچه شوند. جنبه های کلیدی بلاک چین مناسب برای متاورس عبارتند از:

1. مدرک دیجیتالی مالکیت: با داشتن کیف پولی با دسترسی به کلیدهای خصوصی خود ، می توانید فوراً مالکیت فعالیت یا دارایی در بلاک چین را اثبات کنید. برای مثال، می‌توانید هنگام کار، رونوشت دقیق تراکنش‌های خود در بلاک چین را برای نشان دادن مسئولیت‌پذیری نشان دهید. کیف پول یکی از امن ترین و قوی ترین روش ها برای ایجاد هویت دیجیتال و اثبات مالکیت است.
2. قابلیت جمع آوری دیجیتال: همانطور که می توانیم مشخص کنیم که چه کسی مالک چیزی است، می توانیم نشان دهیم که یک کالا اصلی و منحصر به فرد است. برای یک متاورس که به دنبال ترکیب بیشتر فعالیت های زندگی واقعی است، این مهم است. از طریق  NFT ها ، ما می توانیم اشیایی ایجاد کنیم که 100٪ منحصر به فرد هستند و هرگز نمی توانند دقیقاً کپی یا جعل شوند. یک بلاک چین همچنین می تواند نشان دهنده مالکیت اقلام فیزیکی باشد.
3. انتقال ارزش : یک متاورس به راهی برای انتقال ارزش امن نیاز دارد که کاربران به آن اعتماد دارند. ارزهای درون بازی در بازی‌های چندنفره از امنیت کمتری نسبت به کریپتو در بلاک چین برخوردار هستند. اگر کاربران زمان زیادی را در متاورس صرف کنند و حتی در آنجا کسب درآمد کنند، به یک ارز قابل اعتماد نیاز خواهند داشت.
4. حاکمیت: توانایی کنترل قوانین تعامل شما با متاورس نیز باید برای کاربران مهم باشد. در زندگی واقعی، ما می توانیم در شرکت ها حق رای داشته باشیم و رهبران و دولت ها را انتخاب کنیم. متاورس همچنین به راه هایی برای اجرای حکمرانی عادلانه نیاز دارد و بلاک چین در حال حاضر یک روش اثبات شده برای انجام این کار است.
5. قابلیت دسترسی: ایجاد کیف پول برای همه افراد در سراسر جهان در بلاک چین های عمومی آزاد است. برخلاف حساب بانکی، نیازی به پرداخت پول یا ارائه جزئیات ندارید. این امر آن را به یکی از در دسترس ترین راه ها برای مدیریت امور مالی و هویت دیجیتالی آنلاین تبدیل می کند.
6. قابلیت همکاری: فناوری بلاک چین به طور مداوم سازگاری بین پلتفرم های مختلف را بهبود می بخشد. پروژه هایی مانند Polkadot (DOT) و Avalanche (AVAX) امکان ایجاد بلاک چین های سفارشی را فراهم می کنند که می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. یک متاورس واحد نیاز به اتصال چندین پروژه دارد و فناوری بلاک چین در حال حاضر راه حل هایی برای این کار دارد.

شغل متاورس چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، متاوره تمام جنبه های زندگی را در یک مکان ترکیب می کند. در حالی که بسیاری از افراد در حال حاضر در خانه کار می کنند، در متاورس، شما قادر خواهید بود وارد یک دفتر سه بعدی شوید و با آواتارهای همکاران خود ارتباط برقرار کنید. شغل شما همچنین ممکن است مرتبط با متاورز باشد و درآمدی را برای شما فراهم کند که به طور مستقیم در متاورس قابل استفاده است. در واقع، این نوع مشاغل از قبل به شکل مشابهی وجود دارند.

GameFi و مدل‌های بازی برای کسب درآمد اکنون جریان‌های درآمدی ثابتی را برای مردم در سراسر جهان فراهم می‌کنند. این مشاغل آنلاین کاندیدای عالی برای پیاده سازی متاورس در آینده هستند، زیرا نشان می دهند که مردم مایلند زمان خود را صرف زندگی و کسب درآمد در دنیای مجازی کنند. بازی‌های درآمدزا مانند Axie Infinity و Gods Unchained حتی جهان یا آواتار سه بعدی ندارند. با این حال، این اصل است که آنها می توانند بخشی از متاورس به عنوان راهی برای کسب درآمد به طور کامل در دنیای آنلاین باشند.

نمونه های متاورس

در حالی که ما هنوز یک متاورس واحد و مرتبط نداریم، پلتفرم‌ها و پروژه‌های زیادی مشابه متاورس داریم. به طور معمول، اینها همچنین NFTها و سایر عناصر بلاک چین را در خود جای می دهند. بیایید به سه مثال نگاه کنیم:

SecondLive

‌SecondLive یک محیط مجازی سه بعدی است که در آن کاربران آواتارها را برای معاشرت، یادگیری و تجارت کنترل می‌کنند. این پروژه همچنین دارای یک بازار NFT برای مبادله اقلام کلکسیونی است. در سپتامبر 2020، SecondLive میزبان جشنواره برداشت زنجیره هوشمند Binance به عنوان بخشی از اولین سالگرد آن بود. نمایشگاه مجازی پروژه های مختلفی را در اکوسیستم BSC به نمایش گذاشت تا کاربران بتوانند با آن ها کاوش کنند و با آنها تعامل داشته باشند.
SecondLive
SecondLive

Axie Infinity

Axie Infinity یک بازی برای کسب درآمد است که به بازیکنان کشورهای در حال توسعه فرصتی برای کسب درآمد ثابت می دهد. با خرید یا هدیه گرفتن از سه موجود به نام Axies، یک بازیکن می تواند شروع به پرورش توکن Smooth Love Potion (SLP) کند. هنگامی که در بازار آزاد فروخته می شود، بسته به میزان بازی و قیمت بازار، یک نفر می تواند تقریباً 200 تا 1000 دلار (USD) درآمد داشته باشد.

در حالی که Axie Infinity یک کاراکتر سه بعدی یا آواتار منحصر به فرد ارائه نمی دهد، به کاربران این فرصت را می دهد تا کارهایی شبیه به متاورس را انجام دهند. شاید قبلاً داستان معروف فیلیپینی ها را شنیده باشید که از آن به عنوان جایگزینی برای اشتغال تمام وقت یا رفاه استفاده می کنند.

Axie Infinity
Axie Infinity

Decentraland

Decentraland یک دنیای دیجیتال و آنلاین است که عناصر اجتماعی را با ارزهای دیجیتال، NFTها و املاک مجازی ترکیب می کند. علاوه بر این، بازیکنان نیز نقش فعالی در اداره پلتفرم دارند. مانند سایر بازی های بلاک چین، NFT ها برای نمایش مجموعه های لوازم آرایشی استفاده می شوند. آنها همچنین برای زمین های زمینی 16×16 متری استفاده می شوند که کاربران می توانند در بازی با ارز دیجیتال MANA خریداری کنند. ترکیب همه اینها یک اقتصاد رمزنگاری پیچیده ایجاد می کند.
Decentraland
Decentraland

آینده متاورژن چیست؟

فیس بوک یکی از بلندترین صداها برای ایجاد یک متاورژن یکپارچه است. این امر به ویژه برای یک متاورس دارای رمزارز به دلیل پروژه استیبل کوین Diem فیس بوک جالب است. مارک زاکربرگ به صراحت به برنامه های خود برای استفاده از پروژه متاورس برای حمایت از کار از راه دور و بهبود فرصت های مالی برای مردم کشورهای در حال توسعه اشاره کرده است. مالکیت فیس‌بوک بر رسانه‌های اجتماعی، ارتباطات و پلتفرم‌های رمزنگاری به آن شروع خوبی برای ترکیب همه این دنیاها در یک جهان می‌دهد. سایر شرکت های بزرگ فناوری نیز ایجاد یک متاورس را هدف قرار داده اند، از جمله مایکروسافت، اپل و گوگل.
هنگامی که صحبت از یک متاورس مبتنی بر کریپتو به میان می آید، ادغام بیشتر بین بازارهای NFT و جهان های مجازی سه بعدی قدم بعدی به نظر می رسد. دارندگان NFT در حال حاضر می توانند کالاهای خود را از چندین منبع در بازارهایی مانند OpenSea و BakerySwap بفروشند ، اما هنوز یک پلت فرم سه بعدی محبوب برای این کار وجود ندارد. در مقیاس بزرگ‌تر، توسعه‌دهندگان بلاک چین ممکن است برنامه‌های کاربردی شبیه به متاورس محبوب را با کاربران ارگانیک‌تر از یک غول بزرگ فناوری توسعه دهند.

کلام پایانی

در حالی که احتمالاً یک متاورز واحد و متحد بسیار دور است، ما می توانیم پیشرفت هایی را ببینیم که ممکن است منجر به ایجاد آن شود. به نظر می‌رسد که این یکی دیگر از موارد استفاده علمی تخیلی برای فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال باشد. مطمئن نیستیم که آیا واقعاً به نقطه فراجهانی برسیم. اما در این بین، می‌توانیم پروژه‌های متاورس مانند را تجربه کنیم و به ادغام بلاک چین بیشتر در زندگی روزمره خود ادامه دهیم.

نظر و دیدگاه خودتون را در مورد این آموزش آکادمی بایننس از مجله  با ما درمیان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاهخانهحسابمجلات