اوکی اکسچنج

مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین

مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین


بیت کوین از زمان ایجاد خود در سال 2009 تاکنون پنج قله قابل توجهی را تجربه کرده است. تا به حال ، این ارز دیجیتال بالاترین قیمت خود را تقریباً 64000 دلار آمریکا داشته است و استقبال از جریان اصلی را افزایش داده است. این سفر بی ثبات بوده و اغلب به رویدادهای سیاسی ، اقتصادی و نظارتی واکنش نشان می دهد. بیت کوین به طور متوسط ​​سالانه 200 درصد رشد را تجربه کرده است. تا اوت 2021 ، ارزش بازار بیت کوین تقریباً 710،000،000،000 دلار است و تسلط بر بازار (دمیننس) رمزنگاری آن کمی کمتر از 50 است. رویدادهایی مانند هک صرافی Mt. Gox در سال 2014 و سقوط بازار سهام 2020 می تواند برخی از رفتارهای کوتاه مدت و میان مدت قیمت را توضیح دهد. و در بلندمدت ، می توانید با نگاهی به مدل هایی که از تجزیه و تحلیل فنی ، بنیادی و احساسی استفاده می کنند ، به نمای کلان برسید.

برای تجزیه و تحلیل فنی ، منحنی رشد لگاریتمی بیت کوین و نظریه موج ابر دو مدل جالب هستند. نظریه موج های فراگیر همچنین قیمت را با احساس سرمایه گذاران در مراحل چرخه ای مرتبط می کند. وقتی صحبت از تحلیل بنیادی می شود ، مدل های Stock to Flow و Metcalfe قیمت بیت کوین را به خوبی دنبال می کنند.و در نهایت ، می توانید از ترکیبی از همه این روش ها برای به دست آوردن دید متعادل استفاده کنید.

معرفی

بیت کوین (BTC) با افزایش چشمگیر ارزش خود از سال 2009 افکار جهان را به خود جلب کرده است. با این حال ، همیشه این بازار گاوی نبوده است. بیت کوین نیز با افت و سقوط روبرو شده است. با وجود بی ثباتی ، این ارز دیجیتال ، تاکنون از تمام دارایی های سنتی بهتر عمل کرده است.این مقاله ترکیبی از عوامل متعدد تاریخ قیمت بیت کوین را تشکیل می دهد و می توانید آنها را با تکنیک ها و دیدگاه های مختلف مطالعه کنید.

نحوه تحلیل تاریخچه قیمت بیت کوین

قبل از ورود به داده ها ، بیایید ببینیم چگونه می توانید تاریخچه قیمت بیت کوین را تجزیه و تحلیل کنید. سه روش مختلف وجود دارد: تحلیل تکنیکال ، بنیادی و احساسی. هر نوع دارای نقاط قوت و ضعف است ، اما می توان آنها را با هم ترکیب کرد تا تصویری واضح تر ایجاد شود.

1. تجزیه و تحلیل فنی (تکنیکال) : استفاده از داده های تاریخی قیمت و حجم برای تلاش و پیش بینی رفتار بازار در آینده. به عنوان مثال ، می توانید با در نظر گرفتن قیمت 50 روز گذشته و میانگین آنها ، میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) ایجاد کنید. با ترسیم آن بر روی نمودار قیمت دارایی خود می توانید با SMA نتیجه گیری کنید. به عنوان مثال ، تصور کنید بیت کوین چند هفته تحت SMA 50 روزه معامله می شود ، اما سپس از آن عبور می کند. این حرکت را می توان نشانه بهبود احتمالی دانست.
2. تجزیه و تحلیل بنیادی (فاندامنتال) : استفاده از داده هایی که ارزش اصلی و ذاتی یک پروژه یا ارز رمزنگاری شده را نشان می دهند . این نوع تحقیق بر عوامل خارجی و داخلی متمرکز است تا ارزش واقعی دارایی را تعیین کند. به عنوان مثال ، می توانید معاملات روزانه بیت کوین را برای سنجش میزان محبوبیت شبکه را بررسی کنید. اگر این عدد در طول زمان افزایش یابد ، ممکن است نشان دهد که پروژه دارای ارزش است و قیمت می تواند افزایش یابد.
3. تحلیل احساسات (سانتیمنت) : استفاده از احساسات بازار برای پیش بینی حرکت قیمت ها. احساسات بازار شامل احساسات و روحیه سرمایه گذاران نسبت به یک دارایی است. معمولاً می توانید اینها را به احساسات صعودی یا نزولی دسته بندی کنید. به عنوان مثال ، افزایش قابل توجه جستجوی گوگل در مورد خرید بیت کوین می تواند احساس مثبت بازار را نشان دهد.

چه عواملی بر معاملات اولیه بیت کوین تأثیر گذاشت؟

مورد بعدی بررسی عوامل موثر بر معاملات و تأثیر بر قیمت ها است. این موارد از زمان شروع بیت کوین تغییر کرده است. در سال 2009 ، بیت کوین یک دارایی فوق العاده با نقدینگی کم بود . معاملات بدون نسخه (OTC) بین کاربران در BitcoinTalk و دیگر انجمن هایی انجام شد که ارزش بیت کوین را یک ارز غیرمتمرکز می دانستند. گمانه زنی هایی که امروزه شاهد آن هستیم نقش بسیار کمتری داشته است.
ساتوشی ناکاموتو اولین بلوک را در 03 ژانویه 2009 با پاداش 50 بیت کوین استخراج کرد. او سپس در اولین معامله بیت کوین ، 10 BTC به هال فینی فرستاد. در 22 مه 2010 ، قیمت بیت کوین هنوز کمتر از 0.01 دلار بود. آن روز همچنین اولین معامله تجاری بیت کوین با Laszlo Hanyecz انجام شد که دو پیتزا به قیمت 10.000 بیت کوین خریداری کرد . در آن زمان ، کاربران در انجمن های Bitcointalk این خرید را یک امر جدید تلقی می کردند. این تجارت با استفاده فعلی در تضاد است ، جایی که می توانید کالاهای روزمره را به راحتی با یک ویزا کارت Binance خریداری کنید .
با افزایش قیمت و محبوبیت بیت کوین ، یک صنعت کوچک و غیرقابل کنترل به طور فزاینده ای در تسهیل معاملات و معاملات مشارکت کرد. اینها شامل مبادلات ارزهای رمزنگاری شده و بازارهای وب بود . قیمت بیت کوین اغلب تحت تأثیر قرار می گیرد زیرا این بازارها و صرافی ها هک می شوند ، بسته می شوند یا تحت کنترل قرار می گیرند. برخی از صرافی های هک شده ذخایر قابل توجهی از بیت کوین را در اختیار داشتند که باعث ایجاد شوک های قیمتی قابل توجه و عدم اعتماد بازار شد. در ادامه هر کدام از این موضوعات را بیشتر بررسی می کنیم.

در حال حاضر چه عواملی بر معاملات بیت کوین تأثیر می گذارد؟

بیت کوین در حال حاضر بیشتر از دارایی های سنتی با دارایی های سنتی مشترک است. افزایش پذیرش در خرده فروشی ، امور مالی و سیاست به این معنی است که عوامل بیشتری بر قیمت و معاملات بیت کوین تأثیر می گذارد. سرمایه گذاری نهادی در ارزهای مجازی نیز در حال افزایش است و به گمانه زنی ها نقش بیشتری می بخشد. این نکات به این معنی است که عواملی که بر معاملات امروز بیت کوین تأثیر می گذارند اغلب با عوامل اولیه آن متفاوت است. بیایید در مورد برخی از بزرگترین آنها بحث کنیم.

1. تنظیم مقررات در حال حاضر بسیار بیشتر از روزهای اولیه بیت کوین است. با درک بیشتر ارزهای رمزنگاری شده و فناوری بلاک چین توسط دولت ها ، کنترل و ورودی نظارتی آنها افزایش می یابد. هر دو سخت گیری و شل شدن مقررات تأثیرات خود را دارد. برخی تغییرات در قیمت بیت کوین مربوط به ممنوعیت BTC در یک کشور یا محبوبیت آن در کشور دیگر است.

2. وضعیت اقتصاد جهانی در حال حاضر یک عامل مستقیم در قیمت و معاملات بیت کوین است. به عنوان مثال ، افرادی که در کشورهای دارای تورم فوق العاده زندگی می کنند ، به عنوان محافظتی در برابر تورم به ارزهای رمزپایه روی آورده اند. در نتیجه بحران اقتصادی ونزوئلا در سال 2016 ، ما شاهد حجم معاملات بی سابقه ای در LocalBitcoins در بولیوار ونزوئلا بودیم. سقوط بازار سهام 2020 شاهد آغاز روند صعودی بیت کوین بود که بیش از یک سال به طول انجامید. بیت کوین در حال حاضر به عنوان یک ذخیره ارزش ، بسیار شبیه به طلا تلقی می شود. وقتی اعتماد به نفس در سایر بخش های اقتصاد پایین است ، مردم این دارایی ها را خریداری می کنند.
مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین
مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین

3. افزایش استقبال عمومی از شرکت های بزرگ می تواند باعث افزایش قیمت بیت کوین شود. Paypal ، Square ، Visa و Mastercard همه از ارزهای رمزنگاری شده حمایت می کنند و به سرمایه گذاران اطمینان می دهد. خرده فروشان حتی پرداخت های بیت کوین را نیز پذیرفته اند. قطع حمایت همچنین می تواند باعث فروش مجدد شود ، مانند اعلام ایلان ماسک در 17 مه 2021 ، مبنی بر توقف پرداخت های بیت کوین توسط تسلا. در این مورد ، قیمت از کمتر از 55،000 دلار در هر BTC به تقریبا 48،500 دلار در آن روز رسید.

مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین
مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین

4. افزایش سفته بازی و مشتقات مانند آینده بیت کوین باعث افزایش تقاضا در بازار شده است. معامله گران و دلالان در بازارهای آتی به جای سرمایه گذاری و نگه داشتن BTC برای ارزش اصلی آن ، BTC را برای سود کوتاه می  آورند و باعث فشار نزولی بر قیمت می شوند. این بدان معناست که قیمت بیت کوین دیگر تنها بر اساس کاربرد آن نیست.

تاریخچه قیمت بیت کوین

از سال 2009 ، قیمت بیت کوین دارای نوسانات زیادی است . عوامل ذکر شده در بالا همگی در سفر آن تا اکنون موثر بوده اند. اگرچه قیمت فراز و نشیب های خود را داشته است ، اما قیمت هنوز به طور چشمگیری بالاتر از زمان شروع آن است. 
وقتی بیت کوین را با NASDAQ 100 و طلا مقایسه می کنیم ، می بینید که از این دو دارایی با عملکرد سنتی قوی بسیار پیشی گرفته است. همچنین می توانید بی ثباتی آن را مشاهده کنید ، زیرا ضررهای سالانه بیت کوین نیز از نظر درصد بیشتر از زیان طلا یا NASDAQ 100 است (داده ها از CharlieBilello @ ).
طبق گزارش CaseBitcoin ، BTC CAGR 10 ساله (نرخ رشد سالانه مرکب) 196.7 shown را نشان داده است. CAGR نرخ رشد سالانه دارایی را با در نظر گرفتن ترکیب ترکیب اندازه گیری می کند. چهار قله قابل توجه در قیمت بیت کوین وجود داشته است ، از تنها 1 دلار در سال 2011 به بالاترین سطح 65000 دلار در ماه مه 2021 رسیده است. اجازه دهید تاریخ را تا کنون به 5 قله مجزا تقسیم کنیم.
مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین
مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین
1. ژوئن 2011: از قیمتی که در سال قبل فقط چند سنت اندازه گیری شد ، بیت کوین به 32 دلار افزایش یافت. بیت کوین اولین روند صعودی خود را تجربه کرد و پس از آن با سقوط متوسط ​​تا 2.10 دلار مواجه شد.
2. آوریل 2013: پس از شروع سال با قیمت تقریبی 13 دلار ، بیت کوین اولین روند صعودی خود را در سال تجربه کرد و در 10 آوریل 2021 به 260 دلار رسید. سپس قیمت در دو روز آینده کاهش یافت و به 45 دلار رسید.
3. دسامبر 2013: تا پایان سال ، بیت کوین بین اکتبر و دسامبر تقریباً 10 برابر افزایش قیمت را تجربه کرد. در ابتدای اکتبر ، بیت کوین قبل از رسیدن به قله خود به 1160 دلار ، 125 دلار معامله می شد. تا 18 دسامبر ، قیمت بار دیگر به 380 دلار سقوط کرد.
4. دسامبر 2017: پس از شروع قیمت تقریباً 1000 دلاری در ژانویه 2017 ، قیمت بیت کوین تا 17 دسامبر 2017 افزایش چشمگیری داشت و به زیر 20000 دلار رسید. این روند صعودی موقعیت بیت کوین را در جریان اصلی تقویت کرد و توجه سرمایه گذاران نهادی و دولت ها را به خود جلب کرد.
5. آوریل 2021: سقوط در بازار سهام و بازار ارزهای دیجیتال در مارس 2020 منجر به افزایش مداوم قیمت تا 63000 دلار تا 13 آوریل 2021 شد. با بی ثباتی اقتصادی ناشی از همه گیری کروناویروس ، بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش شناخته شد. سپس BTC و بازار ارزهای دیجیتال در مه 2021 قبل از رکود قیمت ، فروش قابل توجهی را تجربه کردند.

رویدادهای کوتاه مدت قیمت

مدلهای اساسی و فنی که بعداً از آنها استفاده خواهیم کرد همیشه نمی توانند رفتار قیمتی را که مشاهده می کنیم توصیف کنند. عوامل خارجی ، از جمله رویدادهای سیاسی و اقتصادی ، نقش های بزرگی ایفا می کنند که می توانید به صورت جداگانه آنها را تجزیه و تحلیل کنید. یکی از نمونه های جالب توجه ، هک معروفی است که در روزهای اولیه بیت کوین رخ داده است.

هک تبادل Gox

هک صرافی بیت کوین Mt. Gox یک رویداد مهم در سال 2014 بود که منجر به کاهش موقت قیمت بیت کوین شد. در آن زمان ، مبادله رمزنگاری مستقر در توکیو بزرگترین مبادله در بازار بود و حجم معاملات آن تقریباً 70 درصد از کل عرضه بیت کوین بود. از زمان ایجاد آن در سال 2010 ، کوگس قربانی هک های متعددی شده بود اما به زنده ماندن خود ادامه داده بود.

با این حال ، هک 2014 تقریباً 850،000 BTC را به سرقت برد و بسیاری از دارایی های دیجیتال صرافی را از بین برد. کوگس برداشت ها را در 14 فوریه 2014 متوقف کرد و منجر به کاهش تقریبا 20 درصدی قیمت بیت کوین به حدود 680 دلار شد و در بیشتر هفته 850 دلار معامله شد.

در نهایت ، هکرها 450،000،000 دلار (USD) از وجوه کاربر را گرفتند و Gox ورشکست شد. برخی از کاربران سابق ادعا می کنند مشکلاتی در کد وب سایت وجود داشته که به موقع برطرف نشده است. هنوز دلایل هک هنوز مشخص نیست و منجر به چندین پرونده قضایی و اقدامات قانونی علیه مدیرعامل صرافی مارک کارپلس شده است.

چگونه تاریخ طولانی مدت قیمت بیت کوین را توضیح دهیم؟

در درازمدت ، رویدادهای کوچکتر و کم اهمیت تأثیر ناچیزی بر قیمت دارند. به همین دلیل ، بررسی روش های دیگر برای توضیح مسیر مثبت کلی بیت کوین جالب است. یکی از گزینه ها مطالعه مدل های تحلیلی است که از تکنیکال هایی که قبلاً در بالا ذکر کردیم استفاده می کند.

تحلیل بنیادی: مدل سهام به جریان

مدل سهام به جریان از عرضه محدود بیت کوین به عنوان شاخص احتمالی قیمت استفاده می کند. در سطح پایه ، بیت کوین تا حدودی شبیه طلا یا الماس است. با گذشت زمان ، قیمت این دو کالا به دلیل کمیابی آنها افزایش یافته است. این عامل به سرمایه گذاران اجازه می دهد از آنها به عنوان ذخیره ارزش استفاده کنند.
اگر کل عرضه جهانی گردش (سهام) را بردارید و آن را بر مقدار کل تولید شده در سال (جریان) تقسیم کنید ، می توانید از این نسبت برای مدل سازی قیمت بیت کوین در طول زمان استفاده کنید. ما از قبل می دانیم که میزان دقیق استخراج کنندگان بیت کوین جدید و تقریباً چه زمانی آنها را دریافت می کنند. به بیان ساده ، بازده معدن در حال کاهش است و این باعث افزایش نسبت سهام به جریان می شود.

Stock to Flow با توجه به دقت آن در مدل سازی تاریخچه قیمت بیت کوین ، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در زیر می توانید داده های تاریخی SMA و بیت کوین 365 روزه و پیش بینی آن در آینده را مشاهده کنید.

مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین
مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین
این مدل اشکالاتی دارد. با گذشت زمان ، وقتی جریان بیت کوین به صفر می رسد ، در نهایت مدل شکسته می شود زیرا شما نمی توانید بر صفر تقسیم کنید. این محاسبه قیمت های نامحدودی را پیش بینی می کند که به بی نهایت تمایل دارند.

تحلیل بنیادی: قانون متکالف

قانون متکالف یک اصل محاسباتی کلی است که می توانید در شبکه بیت کوین نیز اعمال کنید. در آن آمده است که ارزش یک شبکه متناسب با مربع تعداد کاربران متصل است. این دقیقا به چه معنی است؟ یک مثال آسان برای درک ، شبکه تلفن است. هرچه تعداد افرادی که تلفن دارند بیشتر باشد ، ارزش شبکه به طور تصاعدی بیشتر می شود. 

با بیت کوین ، می توانید با استفاده از تعداد آدرس های فعال کیف پول بیت کوین و سایر اطلاعات عمومی در بلاک چین ، ارزش Metcalfe را محاسبه کنید . اگر مقدار Metcalfe را در برابر قیمت ترسیم کنید ، می توانید تناسب مناسبی را مشاهده کنید. شما همچنین می توانید روند پیش بینی قیمت های احتمالی آینده را برآورد کنید ، همانطور که تیموتی پترسون در نمودار زیر انجام داده است.
مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین
مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین
نسبت ارزش شبکه به متکالف (NVM) استفاده دیگری از قانون متکالف را ارائه می دهد. شما می توانید با محاسبه ارزش بازار بیت کوین و تقسیم آن بر فرمول تقریبی قانون متکالف ، نسبت را محاسبه کنید . این فرمول از تعداد آدرسهای فعال در یک روز خاص به عنوان حالت آماده برای کاربران شبکه استفاده می کند. آدرسهای منحصر به فرد به عنوان موجودی غیر صفر و همچنین انجام معامله در آن روز تعریف می شوند.

مقدار بیش از یک نشان می دهد که بازار بیش از حد ارزش گذاری شده و کمتر از یک ارزش آن کمتر از آن است. با نمودار زیر از Cryptoquant می توانید نحوه مشاهده بصری آن را مشاهده کنید. نسبت NVM محور چپ است ، در حالی که مقدار شبکه در سمت راست است.

مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین
مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین

تجزیه و تحلیل فنی: منحنی رشد لگاریتمی بیت کوین

منحنی رشد لگاریتمی بیت کوین یک مدل تحلیل تکنیکال 2019 است که توسط کول گارنر ایجاد شده است. نمودارهای قیمت استاندارد بیت کوین قیمت لگاریتمی (log) را در برابر زمان خطی در محور x نشان می دهند. با این حال ، اگر زمان را نیز وارد کنید ، می توانید خطوط روند ساده ای را ترسیم کنید که با سطح بالای سه گاو نر و سطوح پشتیبانی بازار بیت کوین مطابقت داشته باشد.
این خطوط را می توان دوباره به نمودار قیمت اصلی ما تبدیل کرد و منحنی رشد را در اختیار ما قرار داد که با تاریخچه قیمت بیت کوین تا کنون مطابقت دقیق داشته است ، همانطور که در نمودار زیر از LookIntoBitcoin.com مشاهده شده است.
منحنی رشد لگاریتمی بیت کوین
منحنی رشد لگاریتمی بیت کوین

تجزیه و تحلیل فنی: نظریه ابر موج

نظریه Hyperwave توسط Tyler Jenks توسعه یافته است و سعی می کند قیمت ها را از طریق احساسات سرمایه گذاران توضیح دهد. این نظریه نشان می دهد که احساسات بازار به طور مکرر بین بدبینی و خوش بینی حرکت می کند. این احساسات اغلب منجر به Hyperwave می شود که در آن قیمت با گذشت زمان صعود می کند و سپس به روند نزولی برمی گردد . اگرچه جنکس نظریه می دهد که الگوی ناشی از احساسات بازار است ، نمودار فقط از تحلیل تکنیکال با داده های قیمت برای ترسیم خطوط روند خود استفاده می کند. طبق نظریه Hyperwave Theory ، در هر چرخه بازار هفت مرحله وجود دارد.
نظریه ابر موج
نظریه ابر موج
در فازهای 1 ، 5 و 7 ، قیمت دارایی باید زیر خط مقاومت باقی بماند . در فازهای 2 ، 3 ، 4 و 6 ، قیمت باید بالاتر از خطوط پشتیبانی باقی بماند. هر دارایی به طور کامل به قوانین پایبند نخواهد بود ، اما شواهدی از الگوی موجود در برخی از بازارها وجود دارد. در زیر می توانید نمونه ای تقریبی از NASDAQ Composite 2000 را مشاهده کنید که توسط لیا والد (مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری والکیری) به صورت گرافیکی نشان داده شده است .
تجزیه و تحلیل فنی: نظریه ابر موج
تجزیه و تحلیل فنی: نظریه ابر موج

بیایید نگاهی به روند صعودی بیت کوین در سال 2017 بیندازیم. اگر روندهای نظریه Hyperwave را به کار بگیرید ، می بینید که جدا از مرحله اول ، نسبتاً مناسب است. همچنین می توانید افزایش قیمت را با سرعت بالا مشاهده کنید ، و به دنبال آن سقوط بزرگی که عمدتا مراحل ذکر شده در بالا را دنبال می کند.

Hyperwave نظریه
Hyperwave نظریه

کلام پایانی

واضح است که می بینید نظریه های زیادی وجود دارد که سعی می کند تاریخچه قیمت بیت کوین را توضیح دهد. اما صرف نظر از پاسخ ، 10 ساله بیت کوین رشد باورنکردنی ارزهای دیجیتال را نشان داده است. حتی در حوزه ارزهای رمزنگاری شده ، بیت کوین تا اوت 2021 با 50٪ ارزش بازار تقریباً 50٪ بر بازار تسلط دارد.

دلایل این رشد عظیم شامل مبانی رمز ارز ، احساس بازار و رویدادهای اقتصادی است. با این حال ، عملکرد گذشته نشان دهنده نتایج آینده نیست. درک اینکه چرا بیت کوین دارای چنین خط قیمت بالایی بوده است مفید است ، اما به ما نمی گوید که در آینده چه اتفاقی می افتد. وقتی به تصویر بزرگتر نگاه می کنیم ، بیت کوین برای یک کلاس دارایی جدید که فقط 12 سال سن دارد به طرز باور نکردنی رشد کرده است.

نظر و دیدگاه خودتون را در مورد این آموزش آکادمی بایننس از مجله  با ما درمیان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاهخانهحسابمجلات