شبکه Tor چیست؟

شبکه Tor چیست؟


معرفی

اینترنتی که احتمالاً برای خواندن این مقاله از آن استفاده می کنید بسیار دور از دسترس خصوصی است. ناظران می توانند مکان شما را بفهمند و با مواردی مانند کوکی ها یا اثر انگشت دستگاه ، می توانند اطلاعات شگفت انگیزی در مورد عادات آنلاین شما به دست آورند.
شما ممکن است با آن خوب باشد. اما همه این احساسات را به اشتراک نمی گذارند ، خصوصاً وقتی نرم افزارهای موجود با آسودگی نسبی می توانند حریم خصوصی شما را افزایش دهند. در این مقاله ، نگاهی خواهیم انداخت به Tor ، ابزاری که فعالان حریم خصوصی در سراسر جهان از آن استقبال می کنند.

تور چیست؟

Tor (مخفف The Onion Router ) یک فناوری برای محافظت از فعالیت آنلاین شما در برابر شنوندگان است. این سرویس به یک شبکه توزیع شده از همسالان متکی است تا پیام های شما را به سروری که می خواهید با آن تعامل داشته باشید منتقل کند. 

به دلیل ساختار شبکه ، سرور نمی داند شما کی هستید – مگر اینکه وارد سیستم شوید ، یعنی. ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما می تواند ببیند که شما از Tor استفاده می کنید ، اما آنها هیچ راهی برای دانستن اینکه در حال مرور چه چیزی هستند ، نیستند.

ناشناس بودن Tor از طریق چیزی به نام مسیریابی پیاز حاصل می شود . با رمزگذاری ارتباطات خود و “جستن” آنها در اطراف شبکه ای از گره ها ، هیچ کس نمی تواند از کجا منشا بگیرد.

مسیریابی پیاز چگونه کار می کند؟

بیایید با یک سوال دیگر به این سوال پاسخ دهیم – پیازها چه ارتباطی با حریم خصوصی دارند؟

همانطور که مشخص شد ، درست مثل پیاز (یا شکر سبز دوست داشتنی) ، بسته هایی که از طریق شبکه Tor ارسال می کنید دارای لایه هایی هستند. پیام خود را می گیرید و آن را رمزگذاری می کنید تا لایه اول تشکیل شود. سپس این پیام بسته شده را می گیرید ، و یک لایه دیگر اضافه می کنید – اما این بار ، آن را با یک کلید دیگر رمزگذاری می کنید. شما این کار را برای بار سوم انجام می دهید (دوباره با یک کلید متفاوت) ، و در نهایت به چیزی شبیه می شوید که از نظر ساختار پیاز رمزنگاری است.

شما داده های خود را در چندین لایه رمزگذاری قرار داده اید.
شما داده های خود را در چندین لایه رمزگذاری قرار داده اید.

شبکه Tor چیست؟

اگر کسی بخواهد به هسته پیاز ما برود ، باید بتواند هر سه لایه را رمزگشایی کند. برای اهداف ما ، اطمینان حاصل می کنیم که هیچ شخص واحدی نمی تواند چنین کاری را انجام دهد. ما سه همتا را در شبکه انتخاب می کنیم (آنها را آلیس ، باب و کارول صدا کنید). ما از سه کلید استفاده می کنیم ، اما هر همتا فقط می تواند یک کلید را بلد باشد.

قبل از اینکه پیام به نقطه پایانی خود برسد ، ابتدا به آلیس ، سپس به باب و در آخر به کارول ارسال می شود ، که به عنوان گره خروجی عمل می کند . 

کارول آخرین شخصی است که پیاز را دریافت می کند ، بنابراین ما ابتدا پیام خود را با کلیدی که او می داند رمزگذاری می کنیم. باب در وسط است ، بنابراین ما داده های خود را با کلیدی که بعدی می داند رمزگذاری می کنیم. اما ما پیش از این مقداری اطلاعات اضافه خواهیم کرد که به باب می گوید کجا باید اطلاعات را ارسال کند (مثلاً به کارول). در آخر ، ما تمام این اطلاعات (به علاوه دستورالعمل ارسال بسته به باب) را با استفاده از کلیدی که آلیس می داند ، جمع می کنیم.

آیا تا به حال آن بازی را انجام داده اید که در آن چندین جای کاغذ جایزه می گیرید و آن را دور یک دایره می گذرانید ، در حالی که بازیکنان در حال باز شدن هستند. کاری که ما انجام می دهیم کمی شبیه آن است. به جز در مسیریابی پیاز ، دیگر بازیکنان را نمی توانید ببینید. همه شما در اتاق های مختلف هستید ، اما می توانید بسته را از سوراخ دیوارها عبور دهید.

شما بسته را درست می کنید. بیرونی ترین لفاف دارای برچسبی است که روی آن نوشته شده است “آلیس” ، به این معنی که فقط او می تواند آن را باز کند. شما آن را از سوراخ دیوار عبور می دهید.

آلیس لایه را جدا می کند. او می بیند که گیرنده بعدی باب است ، بنابراین آن را از طریق سوراخ دیگری در دیوار تحویل می دهد. لایه را کنده و به کارول می دهد. وقتی به او می رسد ، او آن را باز می کند تا پیام را پیدا کند –  مقداری از آن محتوای با کیفیت را از آکادمی Binance برای من ارسال کنید .
کارول مقاله ای را چاپ می کند ، سپس آن را در کاغذ خود می پیچد و دوباره به باب منتقل می کند ، که آن را در مقاله خود می پیچد. در آخر ، آلیس آن را در لایه سوم پیچیده و به شما می دهد. می توانید هر سه لایه را باز کنید. طولی نکشید که از بهترین محتوای ارزهای رمزپایه ای که برای انسان شناخته شده است لذت می برید .

Tor فقط یک اجرای مسیریابی پیاز است و توسط پروژه Tor حفظ می شود. مانند تصویر بالا ، از سه هاپ استفاده می کند تا منبع پیام را مبهم کند. هیچ دلیلی برای محدود کردن خود ندارید – اگر بخواهید می توانید پروتکلی با چندین لایه رمزگذاری داشته باشید. 

گرچه هاپ های اضافی هزینه دارند. اگر تا به حال از مرورگر Tor استفاده کرده اید ، احتمالاً متوجه شده اید که سرعت آن به مراتب کندتر از مرورگر معمولی شما است. این منطقی است زیرا شما مستقیماً با سرور ارتباط برقرار نمی کنید. اطلاعات در یک مسیر پیچیده به مقصد است و باید در هر مرحله تغییر یابد.

هرچه بیشتر هاپ داشته باشید ، مدت زمان بیشتری برای برقراری ارتباط نیاز دارید. سه به اندازه کافی خصوصی در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که گره خروجی – Carol – قادر است آنچه را که شما به سرور ارسال می کنید مشاهده کند مگر اینکه رمزگذاری شده باشد (یعنی با HTTPS). بنابراین اگر گواهی نامه (ایمیل ، رمز عبور) را در متن ساده منتقل کنید ، می توانید هرگونه مزایای حریم خصوصی را از بین ببرید. علاوه بر این ، اگر به عنوان ceo@binance.vision وارد Binance Academy شوید ، سرور می داند شما کی هستید.

چرا از Tor استفاده کنیم؟

Tor یک رپ بد بدست می آورد – از نظر بسیاری ، این مترادف با بازار مواد مخدر ، اسلحه و سایر کالاها و خدمات غیرقانونی است. در کنار سایر فناوری های افزایش حریم خصوصی مانند ارزهای رمزپایه ، خدمات پیاز و رمزنگاری کلید عمومی ، Tor به کاربران امکان می دهد تا با درجه بالایی از رازداری تعامل داشته باشند.

به نوعی ، استفاده از Tor توسط مجرمان تأیید شورانگیزی برای سیستم است. اگر آزادی شخصی به حریم خصوصی او بستگی دارد ، ابزارهایی که آنها استفاده می کنند احتمالاً برای اهداف مناسب هستند. در فرار سه دولت می توانید یک افشاگر باشید. یا می توانید یک فرد معمولی باشید که فقط نمی خواهد ISP شما در مکالمات خود با دوستان و خانواده جاسوسی کند. مهم نیست – فناوری هایی مانند Tor ابزاری بزرگ برای افزایش حریم خصوصی همه هستند

گفته شد ، Tor گلوله ای نقره ای نیست. اگر نمی دانید چه کاری انجام می دهید ، به راحتی می توانید اطلاعات شخصی را فاش کنید. حتی مواردی مانند JavaScript می تواند شما را نمایه کند ، اما پسوندهای مرورگر که آن را مسدود می کنند می توانند به شما کمک کنند تا از این دام جلوگیری کنید.

کلام پایانی

Tor – و به طور کلی مسیریابی پیاز – اجزای اصلی در فضای حریم خصوصی دیجیتال هستند. تقریباً ناشناس ماندن بصورت آنلاین تقریباً غیرممکن است ، اما با یک بارگیری ساده ، کاربران می توانند از یک تجربه مرور بدون چشمهای کنجکاو لذت ببرند چنین ابزارهایی برای فرار از سانسور و دفاع از حق اساسی شما در حفظ حریم خصوصی بسیار مهم است.

شبکه Tor چیست؟

نظر و دیدگاه خودتون را در مورد این آموزش آکادمی بایننس از مجله  با ما درمیان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاهخانهحسابمجلات