سطوح مقاومت و حمایت

مبانی حمایت و مقاومت

مبانی حمایت و مقاومت


جدیدترین اپدیت 2021

سطوح یا بمعنای درست محدوده های حمایت و مقاومت یکی از مهمترین و پرکاربرد ترین اصول کار با بازار های مالی در تمام رشته های بازار های مالی و تحلیل تکنیکال می باشد ، در این پست بشرح این سطوح میپردازیم پس تا انتهای این پست از مجله همراه ما باشید.

محدوده های حمایت و مقاومت
محدوده های حمایت و مقاومت

این سطوح  که در روند های صعودی و نزولی دارای نقش کیلیدی در تعیین میزان اصلاح قیمت و همچنین رشد و نزول های شدید قیمت بسیار تاثیر گذار می باشند ، به این صورت می باشند که در روند های نزولی و کاهشی بازار وقتی خریداران با حمایت از قیمت ، باعث تغییر مسیر روند بازار می شوند به آن محدوده قیمتی در اصطلاح می گویم بازار  از قیمت حمایت کرده است .

و همچنین در  روند های صعودی وقتی قیمت افزایش پیدا می کند فروشنده ها در محدوده ای که قیمت بسیار رشدکرده است ، با عرضه زیاد باعث تغییر روند  قیمت می شوند ، در اصطلاح می گویم، قیمت مقاومت کرده . در صورت شکست خطوط مقاومت و حمایت معمولا بازار  عکس العمل های شدیدی نشان می دهد.

سطوح مقاومت وحمایت
سطوح مقاومت وحمایت

عوامل تاثیرگذار که باعث تشکیل خطوط مقاومت و حمایت می شود ، بخش های روانی بازار فروشنده ها و خریداران می باشد و  از لحاظ روانی در بازار های صعودی وقتی خطوط مقاومت شکسته می شود آن سطوح تبدیل به سطوح  مقاومت شده و در  زمان ریزش و اصلاح قیمت به آن سطوح، سطوح حمایتی گفته می شود، وبازاربه این سطوح واکنش نشان می دهد، و همینطور  عکس این رابطه در بازار نزولی وجود دارد به نمودار بالا توجه فرمایید؛

خطوط قرمز رنگ از محدود های مهم حمایت و مقاومت می باشد که در بازار های صعودی و نزولی عکس العمل های خاصی در محدوده ها در قیمت دیده می شود، نکته مهمی که لازم بذکر می باشد این است که سطوح مقاومت و حمایت همیشه بصورت محدوده میباشند و برخلاف نام گذاری به سطوح حمایت شما همیشه باید محدوده هایی رو برای سطوح مقاومت و حمایت در نظر بگیرید و در صورت شکست اون محدوده ها اقدام به تصمیم گیری نمایید.

حمایت و مقاومت سطوحی هستند که نابرابری میان دونیروی اصلی بازار فروشندگان و خریداران رانشان می دهد.

 

  • در سطوح حمایتی همواره تعداد خریداران از فروشندگان بیشتر می باشد.
  • درسطوح مقاومت همواره تعداد فروشندگان بشتر از خریداران می باشد.

تشخیص قدرت خطوط حمایت و مقاومت

برای تشخصی هر چه بیشتر قدرت حمایت و مقاومت می توان به عنصر زمان و همچنین تعداد واکنش بازار به اون سطوح اشاره کرد.

 هرچه زمان بیشتری به اون محدوده واکنسش نشان داده باشد از قدرت بیشتری برخودار می باشد و هرچه دفعات بیشتری به آن واکنش بیشتری نشان داده است می توان قدرت بیشتری برای این حدود برخودار باشیم و بعد از شکست این خطوط می توانیم منتظر یک واکنش شدید بازار باشیم، به نمودار زیر توجه فرمایید ؛ بیت کوین بعد از شکست مقاومت بلند مدت 19 هزار دلار خود در واکنش به این موضوع رشد شارپی داشته است.

شکست خطوط مقاومت
شکست خطوط مقاومت

نظر و دیدگاه خودتون را در مورد این آموزش آکادمی بایننس از مجله  با ما درمیان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاهخانهحسابمجلات